29. 10. 2020 10:26 , článok bol aktualizovaný 29. 10. 2020 17:26 | PARÍŽ/TASR

Francúzsko zasiahla séria útokov. V Nice muž s nožom odrezal žene hlavu v kostole

K ďalšiemu útoku došlo v meste Avignon.

Útok nožom v Nice
Útok nožom v Nice Foto: TASR/AP
Útok nožom v Nice
Útok nožom v Nice
Útok nožom v Nice

Traja ľudia vo štvrtok zomreli a viacerí utrpeli zranenia po útoku nožom vo francúzskom meste Nice. Informovala o tom agentúra AFP.

Podľa televízie Sky News jednej z obetí páchateľ odrezal hlavu od tela, išlo o ženu. Starosta Nice sa na sociálnej sieti vyjadril, že zrejme ide o teroristický útok. 

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin informoval na sociálnej sieti, že po útoku zvolal krízové zasadnutie.

Polícia útočníka krátko po útoku zadržala a previezla do nemocnice, pretože sa počas zatknutia zranil, informovala polícia agentúru AP. Motív útoku je zatiaľ neznámy, útočník však podľa predbežných informácií polície konal sám.

Páchateľ mal podľa francúzskeho portálu LeFigaro zabiť dve ženy a jedného muža. Brutálny útok sa odohral priamo v bazilike Notre-Dame. Jednou z obetí je aj správca kostola. Informovali o tom francúzsky denník Le Monde a agentúra Reuters.

Treťou obeťou je žena, ktorú útočník niekoľkokrát nožom bodol. Žene sa podarilo utiecť a skryť sa v neďalekom bare, zraneniam však neskôr podľahla.

Miesto útoku má vo štvrtok navštíviť francúzsky prezident Emmanuel Macron. Premiér Jean Castex informoval, že prezident zvolal na piatkové ráno bezpečnostnú radu.  

Úrady vyzvali obyvateľov Nice, aby nepanikárili a polícia ich požiadala, aby sa miestu incidentu vyhýbali.  

Francúzsko nedávno oznámilo rozhodnutie o výraznom zakročení proti radikálnemu islamu. Reakciou na to mnoho moslimov protestovalo proti prezidentovi Macronovi. Francúzsko podľa nich uráža proroka Mohameda a diskriminuje moslimov. 

Útok nožom v Nice
Útok nožom v Nice Foto: Profimedia
 

Spor sa začal po brutálnej vražde učiteľa neďaleko Paríža. Motívom vraždy bolo, že svojim študentom ukazoval komiksy s Mohamedom. Podľa svedkov iba 18-ročný útočník odrezal mužovi hlavu veľkým kuchynským nožom. Útočníka musela polícia zastreliť. 

Podozrivým páchateľom útoku v Nice je migrant z Tuniska Bráhím Awsáwí

Podozrivým zo spáchania vražedného útoku nožom je 21-ročný Tunisan, ktorý pricestoval do Európy len pred niekoľkými týždňami, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na zdroje blízke vyšetrovaniu.

Podľa nich Tunisan, identifikovaný ako Bráhím Awsáwí, dorazil koncom septembra na taliansky ostrov Lampedusa, kde ho úrady umiestnili do karantény a neskôr prepustili s tým, že musí opustiť talianske územie. Do Francúzska pricestoval začiatkom októbra.

Ďalší útok v Avignone

Krátko po útoku v juhofrancúzskom meste Nice bol hlásený ďalší zrejme teroristický útok - z mesta Avignon, kde sa muž pištoľou vyhrážal viacerým okoloidúcim. Oznámila to miestna polícia, píše agentúra Reuters.

Polícia muža, ktorý v avignonskej štvrti Montfavet podľa francúzskej rozhlasovej stanice Europe 1 kričal slová "Alláhu akbar" (Alah je veľký), na mieste zastrelila. Ďalšie podrobnosti činu, ktorý mal zrejme islamistické pozadie, bezprostredne neboli známe. Nateraz neboli hlásené žiadne zranené osoby.

Tretí útok na francúzskom konzuláte

V saudskoarabskej Džidde útočník dobodal a ľahko zranil člena ochranky francúzskeho konzulátu. Páchateľa, ktorý je občanom Saudskej Arábie, zadržali. Motív útoku zatiaľ nie je známy. Zraneného previezli do nemocnice, uviedla televízia Al-Arabíja.

Polícia v meste Lyon zatkla muža ozbrojeného nožom

Francúzska polícia v meste Lyon zatkla afganského občana ozbrojeného dlhým nožom, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Na muža, dvadsiatnika, oblečeného v tradičnom afganskom šate, ešte pred zatknutím upozornili francúzske spravodajské služby.

Zatiaľ nie je jasné, či tento prípad súvisí s útokmi vo Francúzsku.  

Macron odsúdil "islamský teroristický útok" v meste Nice

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok odsúdil "islamský teroristický útok" v meste Nice a dodal, že "Francúzsko sa nevzdá svojich hodnôt". Zároveň oznámil, že v okolí škôl bude zvýšená ochrana a náboženské miesta budú chrániť vojaci. Informovali o tom agentúra AFP a britská televízia Sky News.

 

Komentáre ( 0)