Mimoriadna správa
V bratislavskom sídle Penty zasahujú kukláči
Viac v článku
Live
Sledujte NAŽIVO: Tlačová beseda Richarda Sulíka po krízovom štábe
Sledujte tu
30. 10. 2020 10:25 | TAMPA/TASR

Trump pandémiu zľahčoval, Biden ho krizoval za superšírenie vírusu

Spojené štáty sú dlhodobo najviac postihnutou krajinou na svete.

Donald Trump a Joe Biden.
Donald Trump a Joe Biden. Foto: tvnoviny, TASR/AP/Andrew Harnik, Elise Amendola

Protikladné prístupy k pandémii COVID-19 predstavili vo štvrtok (29. 10.) počas predvolebných zhromaždení v jednom z rozhodujúcich štátov Florida americký prezident Donald Trump a jeho demokratický protikandidát Joe Biden. Informovala o tom agentúra Reuters.

Trump rovnako ako doposiaľ závažnosť pandémie nového koronavírusu opäť zľahčoval a ľuďom odkázal, že ak sa aj nakazia, neskôr "im bude lepšie", rovnako ako aj jemu samotnému bolo.

Trump, ktorý sa začiatkom októbra tiež infikoval koronavírusom, aj napriek stúpajúcim počtom nakazených v Spojených štátoch odmietol celoplošné obmedzenia verejného života v USA. "Už nikdy nezavedieme lockdown," vyhlásil v meste Tampa na Floride.

Poukázal na to, že čoskoro budú dostupné očkovacie látky či iné liečivá. Odborníci z Trumpovej administratívy však upozorňujú, že to potrvá ešte celé mesiace, píše ORF.

Počet nakazených novým koronavírusom v USA prekročil vo štvrtok deväť miliónov. Ochorenie COVID-19 sa krátko pred prezidentskými voľbami rýchle šíri vo viac ako 20 amerických štátoch. Celkový počet súvisiacich úmrtí prevyšuje 234-tisíc. Spojené štáty sú dlhodobo najviac postihnutou krajinou na svete.

Aktuálne štatistiky potvrdených, vyliečených pacientov a obetí ochorenia COVID-19 v jednotlivých štátoch nájdete v prehľadnej tabuľke TU!

Biden na predvolebných akciách Trumpovi vyčítal, že organizovaním hromadných podujatí ohrozuje životy ľudí. Prezident šíri podľa jeho slov vírus v celej krajine, a to tým, že usporadúva akcie s potenciálom pre superšírenie vírusu.

"(Trump) hovorí, že sa blíži doba, keď vírus zmizne; že sa s ním naučíme žiť. Nie, on očakáva, že sa s ním naučíme zomierať," povedal Biden pred svojimi stúpencami v meste Coconut Creek neďaleko Miami.

Účastníci na Bidenových predvolebných mítingoch na Floride museli dodržiavať odstup a zdržiavať sa v blízkosti svojich áut a museli mať na tvári rúška. Na Trumpovom mítingu sa, naopak, zúčastnili tisíce ľudí bez rúšok.

Prieskumu verejnej mienky Reuters/Ipsos, ktorý bol zverejnený v stredu, ukazuje, že Biden pred Trumpom vedie na Floride v tesnom pomere 49 ku 47 percentám.

Volebné dianie v USA budeme sledovať aj v mimoriadnej relácii Prezidentské voľby 2020 so Zlaticou Puškárovou. Už 04. novembra o 05.00 h na obrazovkách televízie Markíza.

Komentáre ( 0)