02. 11. 2020 16:05 | AMSTERDAM/TASR

Vykoľajený vlak zachránil pred pádom do vody veľrybí chvost

Incident sa našťastie zaobišiel bez zranení.

Vykoľajený vlak zachránil veľrybí chvost
Vykoľajený vlak zachránil veľrybí chvost Foto: TASR/AP

Vykoľajený vozeň podzemnej dráhy v pondelok prerazil bezpečnostnú bariéru na juhu Holandska a pred pádom do vody ho zachránila len socha v tvare veľrybieho chvosta. Informáciu priniesla agentúra AFP

Incident sa odohral krátko po polnoci v meste Spijkenisee, neďaleko prístavného mesta Rotterdam. V súprave metra sa v tom čase nachádzal len rušňovodič, ktorý vyviazol bez zranení.

Predná časť súpravy po vykoľajení visela desať metrov nad vodou a pred pádom ju zachránila len obrovská strieborná socha.

Vykoľajený vlak zachránil veľrybí chvost
Vykoľajený vlak zachránil veľrybí chvost Foto: TASR/AP
 

„Metro sa vykoľajilo a zachytilo na soche, ktorá nesie názov 'Zachránený vďaka veľrybiemu chvostu'. A to sa naozaj aj stalo," uviedla Carly Gorterová z regionálneho bezpečnostného úradu.

„Vďaka veľrybiemu chvostu sa rušňovodič zachránil, je to neuveriteľné," dodala. Príčina havárie sa vyšetruje a v súvislosti s tým predviedli na výsluch aj rušňovodiča.

Sochu postavili približne pred 20 rokmi v parku, pri ktorom končí trať metra. Tvoria ju dva veľrybie chvosty trčiace z vody a práve o jeden z nich sa zachytila vykoľajená súprava.

Na mieste nehody zasahoval v priebehu pondelka tím zložený z desiatok expertov vrátane architektov, ktorí sochu navrhli. Snahy o odstránenie vykoľajeného vozňa pritom komplikoval silný vietor a okolitá vodná plocha, pre ktorú nebolo možné použiť žeriav.

 

Komentáre ( 0)