03. 11. 2020 01:48 | WASHINGTON, VIEDEŇ/TASR

K útokom prehovoril džihádista: Je to súčasť zúčtovania

Vraj za účasť Rakúska v medzinárodnej koalícii bojujúcej proti IS.

Po streľbe vo Viedni.
Po streľbe vo Viedni. Foto: TASR/AP
Po streľbe vo Viedni.
Ilustračná snímka.
Polícia po streľbe vo Viedni.

Americká spoločnosť SITE Intelligence Group, monitorujúca aktivity džihádistov na internete, na svojej webstránke citovala vyjadrenie džihádistu k pondelňajším útokom vo Viedni.

Tie sú podľa slov islamistu "súčasťou zúčtovania" za účasť Rakúska v medzinárodnej koalícii bojujúcej proti Islamskému štátu a vedenej Spojenými štátmi. Informovala o tom v noci na utorok (3. 11.) agentúra APA.

V rámci koalície proti aktivitám teroristickej organizácie IS bojujú v Sýrii a Iraku desiatky štátov. Rakúsko sa síce k tejto koalícii pridalo, no nepodieľa sa na nej nijakými vojenskými príspevkami, konštatuje APA.

Všetko o teroristickom útoku vo Viedni nájdete TU

K streľbe v centre Viedne neďaleko hlavnej mestskej synagógy na ulici Seitenstettengasse a na ďalších piatich miestach došlo v pondelok večer. Do nemocníc previezli 15 osôb, z  nich sedem vo vážnom stave.

Polícia vychádza z toho, že násilie má na svedomí viac ťažko ozbrojených útočníkov. Hlásené boli dve obete, z toho jednou je páchateľ.

Podľa slov rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza išlo "definitívne o teroristický útok", ktorý bol pripravený "veľmi profesionálne" a útočníci boli veľmi dobre vyzbrojení.

 

Celé vydanie Televíznych novín nájdete na markizaplus.sk.