12. 11. 2020 12:56 | MLADÁ BOLESLAV/kc

Po českom meste pobehujú králiky bez očí, polícia už zdochliny nestíha zbierať

Môže za to zákerné vírusové ochorenie.

Králik postihnutý myxomatózou.
Králik postihnutý myxomatózou. Foto: Profimedia.sk

České mesto Mladá Boleslav sa potýka s mimoriadne nepríjemným problémom. V miestnej populácii divokých králikov sa šíri zákerné vírusové ochorenie myxomatóza. Zvieratá napadnuté vírusom majú opuchnuté očné viečka, čo vyvoláva dojem, ako keby nemali oči.

Pohľad na trpiace králiky rozhodne nie je nič príjemné. Po celom meste sa navyše nachádzajú ich rozkladajúce sa telá, na ktorých sa často hostia straky. Obyvateľom Mladej Boleslavi, to pochopiteľne prekáža. Píše o tom portál iDnes.cz.

"Len za posledných deväť dní sme nazbierali približne 350 kilogramov mŕtvych králikov," hovorí Ondřej Kubala, zástupca riaditeľa Mestskej polície. Za uplynulý rok už policajti odstránili celkovo asi 300 kusov uhynutých zvierat. Najhoršia situácia je v národnej prírodnej pamiatke Radouč, ktorá je známa aj vďaka unikátnej kolónii syslov, ale aj obrovským počtom králikov.

Myxomatóza je vírusové ochorenie spôsobené Myxovírusom, čo je druh vírusu kiahní. Postihuje výlučne iba králiky. Existuje viacero druhov tohto vírusu, ktoré sa líšia svojou virulenciou, teda schopnosťou vyvolať ochorenie. Myxomatóza môže postihnúť divoké aj domáce králiky. Ochorenie sa prejavuje opuchom očí. Neskôr dochádza k hlienovo-hnisavému výtoku a k zlepeniu viečok. Na ušiach, hlave a na vonkajších pohlavných orgánoch vznikajú myxomatózne uzlovité zmeny. V dôsledku zdurenia nosovej sliznice pozorujeme sťažené dýchanie. O 12-14 dní králiky hynú na vyčerpanosť

Podľa hovorkyne mladoboleslavskej radnice Šárky Charouskovej má mesto jednu z najväčších kolónií králikov v Českej republike. Veterinári ubezpečujú, že ochorenie sa na iné zvieratá ani človeka neprenáša.

Miestni majitelia psov sú však aj napriek tomu ostražití. Že by z Mladej Boleslavi králici úplne vymizli, podľa hovorkyne radnice nehrozí. "Králiky sú tu desiatky rokov a nie je reálne ich úplne vyhubiť. Aj naďalej však budem ich počty regulovať," uzavrela Šárka Charousková.