13. 11. 2020 13:58 | RAKÚSKO/TASR

Viedenská polícia vyšetruje v súvislosti s útokom vo Viedni 21 možných spolupáchateľov

Niektoré z týchto osôb boli už v minulosti trestané, a to aj za teroristické činy.

Teroristický útok vo Viedni.
Teroristický útok vo Viedni. Foto: TASR/Photo/Ronald Zak

V prípade teroristického útoku v rakúskej metropole Viedeň, ku ktorému došlo 2. novembra, vyšetrujú 21 možných nepriamych spolupáchateľov útočníka. Informovali o tom na piatkovej tlačovej konferencii hovorkyňa viedenskej prokuratúry Nina Busseková a Michael Lohnegger, šéf vyšetrovacej skupiny "2. november" pri viedenskom policajnom riaditeľstve, píše na svojej internetovej stránke rakúska stanica ORF.

Celkovo bolo po útoku zadržaných 16 osôb, desať z nich sa nachádza od minulého týždňa vo vyšetrovacej väzbe. Zvyšných šesť je na slobode vzhľadom na to, že neexistujú dostačujúce dôvody na ich zadržanie, spresnila Busseková.

Niektoré z týchto osôb boli už v minulosti trestané, a to aj za teroristické činy. Väčšinu z nich tvoria rakúski občania, ďalší pochádzajú z Bangladéša, Severného Macedónska a Kosova.

Lohnegger zdôraznil, že teroristický čin vo Viedni spáchal "definitívne" jeden útočník. Ďalších 21 možných nepriamych spolupáchateľov, ktorých vyšetrujú rakúske orgány, je vo veku 16-28 rokov.

Streľba v centre Viedne a útoky na ďalších piatich miestach, ku ktorým došlo 2. novembra, si vyžiadali štyri obete na životoch a vyše 20 zranených. Útočníkom bol 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorého polícia krátko po útoku zastrelila.

Agentúra APA v tejto súvislosti upozorňuje na to, že podľa talianskych médií mal 35-ročný Čečenec, ktorého zadržali v lombardskom meste Varese za falšovanie dokumentov, kontakty na čečenskú skupinu bývalých bojovníkov tzv. Islamského štátu (IS) v Rakúsku, s ktorými bol v spojení aj útočník z Viedne. Informoval o tom v piatkovom vydaní denník Corriere della Sera.

Podľa talianskych vyšetrovateľov, ktorí sú v kontakte s viedenskými kolegami, spomínaný občan Čečenska mal skupine bývalých bojovníkov IS, ktorí sa vrátili do Európy, dodávať nielen sfalšované občianske preukazy a pasy, ale aj peniaze. Vyšetrovatelia nevylučujú ani obchodovanie so zbraňami.

V jeho byte bolo zaistených 30 falošných občianskych a vodičských preukazov a pasov rôznych východoeurópskych krajín, štyri počítače a 14 mobilných telefónov. Polícia prehľadala aj byty dvoch Ukrajincov vo veku 42 a 64 rokov, ktorí žijú v Taliansku legálne.
Vyšetrovanie voči Čečencovi sa začalo pred šiestimi mesiacmi po tom, čo rakúske tajné služby informovali, že bol členom fundamentalistickej skupiny, ktorá údajne v roku 2019 plánovala útok vo Viedni počas vianočných sviatkov.

Muž je obvinený z členstva v medzinárodnej skupine, ktorá na internete predávala falošné dokumenty - ich cena sa pohybovala od 300 do 1500 eur. V najbližších dňoch ho vypočuje vyšetrujúci sudca, ktorý rozhodne o prípadnom predĺžení vyšetrovacej väzby.

Komentáre ( 0)