16. 11. 2020 16:07 | VARŠAVA/TASR

Zomrel poľský kardinál Gulbinowicz, obvinený zo sexuálneho zneužívania

Kedysi rešpektovanému kardinálovi odňali právo na pohreb v katedrále i nárok byť pochovaný v chráme.

Kardinál Henryk Gulbinowicz na archívnej snímke z roku 2009.
Kardinál Henryk Gulbinowicz na archívnej snímke z roku 2009. Foto: Profimedia.sk

Vo veku 97 rokov zomrel v pondelok popredný poľský kardinál Henryk Gulbinowicz, iba niekoľko dní po tom, ako naňho Vatikán uvalil sankcie v súvislosti so sexuálnym obťažovaním seminaristu a krytím obdobného zneužívania v inom prípade. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Vatikánska nunciatúra v Poľsku krátko predtým uviedla, že Gulbinowicz - vyslúžilý arcibiskup mesta Vroclav - dostal zákaz používať biskupské insígnie a zúčastňovať sa na akýchkoľvek náboženských či občianskych podujatiach.

Kedysi rešpektovanému kardinálovi, ktorý v 80. rokoch podporoval prodemokratické hnutie Solidarita, odňali tiež právo na pohreb v katedrále i nárok byť pochovaný v chráme. Niekoľko dní po tomto oznámení Gulbinowicza hospitalizovali vo Vroclave a bol v bezvedomí.

Vroclavská prokuratúra vlani začala vyšetrovanie údajného sexuálneho zneužívania seminaristu zo strany Gulbinowicza v 90. rokoch, ale prípad sa pre príliš veľkú časovú priepasť uzavrel.

Gulbinowicz bol spomínaný aj v nedávnom poľskom televíznom dokumente s názvom "Nepovedz nikomu" o kňazoch dopúšťajúcich sa sexuálnych deliktov a snahách o ich utajenie. V dokumente sa tvrdí, že Gulbinowicz chránil kňaza podozrivého zo zneužívania maloletých; Gulbinowicz ho mal uchrániť pred zatknutím tým, že sa zaňho zaručil.
Proti zosnulému kardinálovi boli nedávno vznesené aj obvinenia, že pôsobil ako informátor komunistickej tajnej služby.