18. 11. 2020 06:17 | WASHINGTON/TASR

Trump odvolal šéfa agentúry pre bezpečnosť, lebo odmietal tvrdenia o podvodoch vo voľbách

Trump vo svojom tvíte napísal, že "nedávne vyhlásenie Chrisa Krebsa o bezpečnosti volieb roku 2020 bolo veľmi nepresné.

Donald Trump.
Donald Trump. Foto: Profimedia.sk

Prezident USA Donald Trump v utorok oznámil, že odvolal z funkcie najvyššieho vládneho funkcionára povereného dohľadom nad bezpečnosťou volieb, ktorý odmietal prezidentove tvrdenia o "masívnych" podvodoch pri hlasovaní v nedávnych prezidentských voľbách. Trump v nich podľahol kandidátovi Demokratickej strany Joeovi Bidenovi, ale svoju porážku stále odmieta uznať.

Trump vo svojom tvíte napísal, že "nedávne vyhlásenie Chrisa Krebsa o bezpečnosti volieb roku 2020 bolo veľmi nepresné, pretože došlo k rozsiahlym nečestným praktikám a podvodom". Dodal, že Krebs bol preto s okamžitou platnosťou odvolaný z funkcie riaditeľa agentúry pre bezpečnosť počítačových systémov a infraštruktúry (CISA).

Víťazom amerických prezidentských volieb z 3. novembra sa stal demokratický kandidát Biden po tom, čo zvíťazil v štáte Pensylvánia. Bývalý viceprezident presiahol potrebnú hranicu 270 hlasov voliteľov a porazil tak svojho republikánskeho protikandidáta a úradujúceho šéfa Bieleho domu Trumpa. Informovali o tom v sobotu 7. novembra americké médiá vrátane televíznej stanice CNN a tlačovej agentúry AP. Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí Joea Bidena za prezidenta a Kamalu Harrisovú za viceprezidentku, sa zíde 14. decembra.

Komentáre ( 0)