23. 11. 2020 10:56 | MOSKVA/kc

Školáci chceli v PC hre vyhodiť do vzduchu budovu tajnej služby. Obvinili ich z terorizmu

Mladíkov obvinili z organizácie teroristickej skupiny a hrozí im 10-ročný trest vo väzení.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/neirfy

Traja deviataci z Ruska čelia obvineniu z vytvorenia teroristickej skupiny. V počítačovej hre Minecraft totiž postavili kópiu budovy Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) a chcú ju vyhodiť do vzduchu. Tínedžerom teraz hrozí 10-ročný trest vo väzení. Informoval portál Rusmonitor.

Štrnásťročných chlapcov z Krasnojarského kraja zadržali už v lete, keď v meste vylepili plagáty na podporu Azata Miftanjova. Toho zadržali v roku 2019 za to, že mal zaútočiť na kanceláriu vládnej strany Jednotné Rusko. Jeden z letákov chlapci nalepili aj ba budovu FSB.

Pri vyšetrovaní prípadu sa spolupracovníci FSB dostali k internetovému chatu, v ktorom sa tínedžeri kritizovali tajné služby. Okrem toho zistili, že zadržaní postavili v hre Minecraft budovu FSB, ktorú sa chystali odpáliť výbušninou. Podľa vyšetrovateľov obvinení čítali extrémistickú literatúru, pozerali filmy, z ktorých sa učili zostaviť výbušné zariadenie a trénovali aj akcie v teréne. Čo okrem údajného výbuchu v hre teroristická skupina plánovala, FSB neuviedla.

Dvaja obvinení sa po výsluchu priznali, že mali v pláne teroristický čin. Následne ich poslali do domáceho väzenia. Tretí tínedžer vinu nepriznal a zobrali ho do väzby. Mladíkov obvinili z organizácie teroristickej skupiny a hrozí im 10-ročný trest vo väzení, čo je maximálna trestná sadzba pre mladistvých.

Komentáre ( 0)