26. 11. 2020 09:01 | WASHINGTON/TASR

Dnes slávia v USA Deň vďakyvzdania. Úrady žiadajú občanov, aby necestovali

Epidemiologická situácia v USA sa zhoršila, pribudlo najviac úmrtí za polroka.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

V Spojených štátoch pribudlo v stredu vyše 2400 úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom, čo je podľa údajov baltimorskej Univerzity Johnsa Hopkinsa (JHU) najvyšší denný prírastok za posledných šesť mesiacov. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že k takémuto vysokému počtu úmrtí došlo práve na začiatku osláv spojených s Dňom vďakyvzdania, ktorý pripadá na štvrtok.

V USA dosiaľ zaznamenali celkovo 262 090 úmrtí súvisiacich s novým koronavírusom, z toho 2439 ich pribudlo za stredu. JHU v stredu taktiež informovala o vyše 200 000 nových prípadoch nákazy, ktorých v USA od začiatku pandémie zaznamenali podľa údajov tejto univerzity už takmer 12,8 milióna.

Úrady Američanov žiadajú, aby na Deň vďakyvzdania necestovali

Americké úrady v stredu opätovne vyzvali obyvateľov USA, aby počas štvrtkového (26. novembra) Dňa vďakyvzdania obmedzili cestovanie. Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Američanom oznámilo, aby počas tohto sviatku zostali doma a oslávili ho len s ľuďmi, s ktorými žijú v spoločnej domácnosti, informovala stanica BBC.

CDC už minulý týždeň obyvateľom krajiny odporučilo, aby počas tohto sviatku a nasledovných dní necestovali. „CDC odporúča necestovať v období (sviatku) vďakyvzdania," povedal ešte minulý vo štvrtok Henry Walke, lekár zodpovedný v rámci CDC za priebežné riadenie reakcie na pandémiu. „Nejde o príkaz. Je to dôrazné odporúčanie," dodal.

Walke zároveň upozornil, že počet prípadov nákazy sa výrazne zvýšil po takýchto víkendových oslavách spojených so sviatkami - v máji v čase Dňa obetí vojny (Memorial Day) a v septembri v období Sviatku práce (Labor Day).

Komentáre ( 0)