30. 11. 2020 14:35 | MOSKVA/jh

Rus dodával smrteľnú dezinfekciu. Osem ľudí ju vypilo a zomrelo, keď im došiel na zábave alkohol

Dezinfekciu na ruky mal podnikateľ dodať aj do škôl, škôlok a väznice.

Ruský podnikateľ dodával nebezpečnú dezinfekciu
Ruský podnikateľ dodával nebezpečnú dezinfekciu Foto: Profimedia

Podnikateľ z Ruska čelí vážnym obvineniam za výrobu a následné dodanie nebezpečnej dezinfekcie na ruky proti koronavírusu. Hrozí mu šesť rokov väzenia. Dezinfekcia zabila osem ľudí, pretože sa z nej napili, keď im došiel na zábave alkohol. Zomreli na otravu metanolom, uviedla agentúra Profimedia.

Alexander Kalinin (44) mal dezinfekciu dodať aj do škôl, škôlok a väznice v ruskom meste Jakutsk. Našťastie to už nestihol, pretože z jeho dezinfekcie zomreli ľudia medzi 28 až 69 rokov. Obsahovala až 69 percent metanolu, pričom odporúčaná dávka pri dezinfekciách je 3,5 percent.


Metanol je najjednoduchší alkohol. Je to bezfarebná, alkoholovo zapáchajúca kvapalina neobmedzene miešateľná s vodou. Je tekutý, horľavý a veľmi jedovatý. Nie je priamo toxický, ale v pečeni sa pôsobením enzýmov metabolizuje na formaldehyd a následne kyselinu mravčiu, ktorá poškodzuje zrakový nerv a spôsobuje opuchy sietnice a acidózu vedúcu až k smrti.

Polícia v Jakutsku a okolí zatiaľ zadržala takmer 5 000 litrov tejto nebezpečnej dezinfekcie. Po ďalších bandaskách pátrajú, pretože sú presvedčení, že ich je viac.

Ako uviedol portál mirror.co.uk, predstavitelia ministerstva zdravotníctva vydali varovanie pre ľudí, aby nekonzumovali nijaké dezinfekčné prostriedky, pretože aj malá dávka metanolu môže poškodiť obličky alebo spôsobiť slepotu.

Komentáre ( 0)