07. 12. 2020 08:50 | VIEDEŇ/TASR

Kalamita v Alpách: Sneh odrezal niektoré horské oblasti od sveta

V Alpách platí druhá najvyššia lavínová hrozba.

Zasnežené talianske Alpy
Zasnežené talianske Alpy Foto: TASR/AP

Alpskú oblasť zasiahlo husté sneženie, pri ktorom napadli aj metre snehu. V oblasti platí druhé najvyššie lavínové nebezpečenstvo.

Nepriaznivé počasie odrezalo niektoré horské oblasti od sveta, no najväčšie problémy sú na cestách. Husté sneženie zasiahlo najmä východ talianskych Álp, Julské Alpy v Slovinsku a rakúsku časť Álp.

Zlá situácia sa v Alpách očakáva aj v priebehu pondelka a utorka. V oblasti bude naďalej husto snežiť, píše portál imeteo.sk.


Pre snehovú búrku pozastavili v niektorých rakúskych oblastiach testovanie

Hromadné testovanie na koronavírus museli pozastaviť vo viacerých regiónov Rakúska po tom, čo situáciu skomplikovala silná snehová búrka. Informovala o tom v nedeľu agentúra AP.

Niekoľko oblastí v rakúskych Alpách cez víkend vydalo výstrahy pred lavínami. Vo viacerých prípadoch vystúpili na najvyšší varovný stupeň.

Na viacerých miestach spolkovej krajiny Tirolsko napadlo v noci na sobotu až 70 centimetrov snehu. Očakáva sa, že za nedeľu tam napadne ďalších 110 centimetrov.

Vo východnom Tirolsku vydali výstrahu pred lavínami najvyššieho piateho stupňa. Snehová búrka tam zanechala zhruba 500 domácností bez elektriny po tom, čo na elektrické vedenie spadli stromy. Vo viacerých častiach severného Tirolska tiež hrozí vysoké lavínové nebezpečenstvo - v nedeľu tam bol vydaný štvrtý varovaný stupeň.

Tirolské úrady momentálne rozhodujú o tom, či sa bude v ohrozených častiach pokračovať v testovaní. Pri rozhodnutí však chcú mať na pamäti, že "bezpečnosť obyvateľstva je prvoradá".

Ich denke nun kann man schon von Schneemassen sprechen mit über 1,50m Schnee wenn man sich die aktuellen Bilder aus...

Uverejnil používateľ Sturm und Gewitterjagd Tirol Nedeľa 6. decembra 2020