13. 12. 2020 19:00 | PARÍŽ/TV Markíza

Takúto detailnú mapu hviezdnej oblahy sme tu ešte nemali. Je na nej 40-tisíc hviezd

3D detailná mapa našej galaxie má premiéru.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Ak vás fascinuje pohľad na nočnú oblohu, oplatí sa vám spozornieť. Pred pár dňami zverejnila Európska vesmírna agentúra dokonalú trojrozmernú mapu, na ktorej je 40-tisíc hviezd.

Takáto detailná mapa našej galaxie má premiéru. Tie, ktoré ESA zverejňovala doteraz, zďaleka neboli také podrobné a presné. Túto chceli preto vedci ľuďom ukázať veľkolepo, lockdown im ale skrížil plány. Unikátnu mapu zverejnili online. Vidno na nej, kde sa jednotlivé hviezdy nachádzajú, ako sú od seba vzdialené a tiež to, ako sa pohybujú.

„Dnes je ten deň D. Mnohí si tento rok zapamätajú kvôli pandémii. Pravda ale je, že sú aj veci, z ktorých môžete mať radosť. Napríklad tieto nové dáta, ktoré sú úžasné," povedal projektový manažér Timo Prusti z tímu Gaia.

Od okamihu, keď družicu Gaia vypustili do vesmíru, uplynulo sedem rokov. Odvtedy ako vesmírne observatórium mapuje oblohu s presnosťou, akú sa pred tým nijakému prístroju dosiahnuť nepodarilo. To, čo zaznamenáva 1 a pol milióna kilometrov od zeme, potom posiela do nemeckého centra Európskej vesmírnej agentúry.

Ako takáto mapa vyzerá, si môžete pozrieť v nasledujúcej reportáži:

 

Celé dnešné Televízne noviny nájdete na markizaplus.sk.

Komentáre ( 0)