14. 12. 2020 13:51 | MOSKVA/kc

VIDEO: Ruská armáda ukázala silu. Jadrová ponorka prvýkrát vypálila salvu rakiet

Séria testovacích striel z ruských ponoriek prichádza necelé dva mesiace pred tým, ako začiatkom februára vyprší nová americko-ruská zmluva o kontrole zbraní.

Nukleárna ponorka vypálila salvu balistických rakiet.
Nukleárna ponorka vypálila salvu balistických rakiet. Foto: reprofoto: YouTube/RT

Strategická ponorka ruskej tichomorskej flotily Vladimir Monomach uskutočnila v sobotu cvičné odpálenie štyroch medzikontinentálnych balistických rakiet Bulava. Ponorka sa v tom čase plavila v Ochotskom mori na Ďalekom východe v ázijskej časti Ruska, informovalo v sobotu ruské ministerstvo obrany.

Agentúra Interfax s odvolaním sa na rezort obrany uviedla, že rakety odpálené z ponorenej ponorky úspešne dorazili do určenej oblasti - na bojové cvičisko Čiža v Archangeľskej oblasti na severozápade Ruska.

Ruská armáda spresnila, že to bolo prvýkrát, čo posádka ponorky Vladimir Monomach v rýchlo slede vystrelila štyri medzikontinentálne rakety Bulava.


Zdroj: YouTube/RT

Vladimir Monomach je jednou z nových jadrových ponoriek triedy Borej, ktoré nesú po 16 rakiet Bulava, a majú slúžiť ako jadro námornej zložky jadrových síl na ďalšie desaťročia.

Sobotný štart nasledoval po stredajších rozsiahlych cvičeniach ruských strategických jadrových síl. V rámci týchto manévrov uskutočnila ruská jadrová ponorka cvičné odpálenie medzikontinentálnej balistickej rakety z Barentsovho mora.

Rusko v posledných rokoch rozšírilo svoje vojenské cvičenia pre napätie so Západom, ktoré nastalo po anexii Krymského polostrova Ruskom v roku 2014. Vzťahy Západu s Moskvou sa odvtedy znížili na najnižšiu úroveň po studenej vojne.

Séria testovacích striel z ruských ponoriek prichádza necelé dva mesiace pred tým, ako začiatkom februára vyprší nová americko-ruská zmluva o kontrole zbraní. Moskva a Washington diskutovali o možnosti jeho rozšírenia, ale doteraz nedokázali prekonať svoje rozdiely.

Komentáre ( 0)