17. 12. 2020 09:12 | SYDNEY/TASR

Cyklón Yasa v piatok zasiahne Fidži. Vyhlásili stav núdze

Sprevádzať hpo bude silný vietor o sile až 260 km/h.

Cyklón Yasa mieri na Fidži
Cyklón Yasa mieri na Fidži Foto: Profimedia

Celoštátny stav núdze vyhlásili vo štvrtok úrady na súostroví Fidži, ku ktorému sa priblížil cyklón Yasa. Informovala o tom agentúra DPA.

Cyklón najvyššej piatej kategórie by mal cez pevninu dvoch najväčších ostrovov tohto súostrovia prechádzať v piatok. Cyklón má podľa predpovedí sprevádzať silný vietor dosahujúci miestami rýchlosť do 260 kilometrov za hodinu a vlny do výšky 16 metrov.

Vláda podľa miestnych médií varovala ľudí, aby sa presunuli na vyvýšené miesta a zostali vo vnútri budov. Nariadila tiež zákaz vychádzania z noci na piatok a vyhlásila stav prírodnej katastrofy na nasledujúcich 30 dní.

Premiér Frans Bainimarama na Twitteri napísal, že územie, ktoré má priamo zasiahnuť zmienený cyklón, obýva približne 850 000 ľudí. "Pripravte sa, ukryte sa a modlite sa za Fidži," napísal.

Súostrovie Fidži sa nachádza v južnej časti Tichého oceánu, približne 2900 kilometrov od východného pobrežia Austrálie. Väčšina tamojších 900 000 obyvateľov žije na dvoch hlavných ostrovoch súostrovia - Viti Levu a Vanua Levu.

V roku 2016 zasiahol Fidži cyklón Winston, ktorý tam pripravil o život 44 ľudí.

Komentáre ( 0)