17. 12. 2020 11:15 | DALAP-ULIGA-DARRIT/kc 

Pri Marshallových ostrovoch objavili "loď duchov". Našli v nej rekordnú zásielku kokaínu

Úrady sa domnievajú, že loď sa zrejme stratila počas búrky.

V opustenej lodi našli 650 kg kokaínu.
V opustenej lodi našli 650 kg kokaínu. Foto: Profimedia.sk

Polícia na Marshallových ostrovoch oznámila nález stoviek kilogramov kokaínu ukrytého v lodi, ktorú roky unášal morský prúd. Generálny prokurátor tichomorského štátu pridruženého k USA Richard Hickson oznámil, že plavidlo našli minulý týždeň pri atole Ailuk. Píše o tom portál BBC.

Pod palubou 5,5 metrov dlhej lodi bolo 649 kilogramových balíčkov s drogou. Na ćiernom trhu by zásielka mala hodnotu až 80 miliónov dolárov. Podľa Hicksona je najpravdepodobnejšie, že prúd unášal loď cez Tichý oceán od Strednej alebo Južnej Ameriky. „Mohlo to trvať aj dva roky," dodal prokurátor.

Polícia uviedla, že na balíčkoch s drogou bolo označenie KW. Všetky až na dva, ktoré odovzdali Americkému protidrogovému úradu (DEA) v utorok spálili.

Na Marshallových ostrovoch často končí odpad unášaný mesiace aj roky tichomorskými prúdmi od pobrežia amerického kontinentu. V minulosti už našli aj drogy, no aktuálny nález je zatiaľ najväčší.

Úrady sa domnievajú, že loď sa zrejme stratila počas búrky. Ďalší pravdepodobný scenár mohol byť ten, že pašeráci loď opustili, keď im hrozilo odhalenie.

Známy je prípad z roku 2014, keď prúd zaniesol k Marshallovým ostrovom salvadorského rybára Josého Alvarengu. Na ryby sa vybral o 13 mesiacov skôr z pobrežia západného Mexika s partnerom, ktorý poćas plavby zomrel.

Komentáre ( 0)