27. 12. 2020 19:09 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nová dohoda Európskej únie s Britániou ovplyvní aj tisíce Slovákov

Do Británie budeme cestovať s pasom a najlepšie súkromným poistením.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TASR

Žiadne clá, minimálne cestovateľské obmedzenia, no súčasne aj koniec obľúbeného Erasmu, alebo zdĺhavé vybavovanie pracovného povolenia. Nová dohoda Únie s Britmi sa dotkne aj tisícov Slovákov. Najväčšie zmeny čakajú tých, ktorí sa od januára rozhodnú na Ostrovoch študovať, alebo pracovať.

Už to vyzeralo na tvrdý Brexit a chaos od 1. januára. Londýn a Brusel ale na poslednú chvíľu našli spoločnú reč. Obchodnú dohodu ohlásili na Štedrý deň.

Nová zmluva medzi Úniou a Bruselom má vyše dvetisíc strán, definitívne zverejnená ešte nie je, niektoré jej časti sa stále dolaďujú. Ministerstvo zahraničných vecí hovorí, že jej princíp je jednoduchý. Treba si skrátka zvyknúť na starý režim.

"Bohužiaľ, vraciame sa 16 rokov dozadu, v podstate to, čo sme poznali do nášho vstupu do Európskej únie," hovorí štátny tajomník Martin Klus.

Do Británie budeme cestovať s pasom a najlepšie súkromným poistením.

No a platné víza budete potrebovať až v prípade, ak plánujete vo Veľkej Británii zostať dlhšie ako tri mesiace

S pracovným povolením to ale po 1. januári nemusí byť jednoduché. Čaká na vás bodový systém. Výhodu budú mať Slováci s vopred dohodnutým miestom, na ktorom si vedia uplatniť vyššiu kvalifikáciu.

Ďalšou zlou správou je zrušenie Erasmu. Výmenný program pre študentov využívali aj Slováci, ktorí najčastejšie zamierili na školy v Londýne, alebo Birminghame.

Asi najlepšie vyšla z dohody skupina zhruba stotisíc Slovákov, ktorí sú už v Británii dlhodobo usadení. Pre nich sa s vysokou pravdepodobnosťou nezmení nič.

Dohodu ešte musia odobriť jednotlivé krajiny únie a k tomu aj britský a európsky parlament.

Pozrite si reportáž

 

Komentáre ( 0)