28. 12. 2020 07:50 , článok bol aktualizovaný 28. 12. 2020 15:28 | ZÁHREB/tvnoviny.sk, TASR

Silné zemestrasenie v Chorvátsku: Zo striech padali škridle, z budov omietka

Vystrašení ľudia vybiehali na ulice

Škody po zemetrasení v chorvátskom meste Sisak.
Škody po zemetrasení v chorvátskom meste Sisak. Foto: TASR/AP
Zemetrasenie v Chorvátsku.
Škody po zemetrasení v chorvátskom meste Sisak.
Škody po zemetrasení v chorvátskom meste Sisak.

Chorvátsko zasiahlo  v pondelok (28. 12.) ráno silné zemetrasenie. Z mesta Sisak hlásia aj materiálne škody, informuje chorvátsky Dnevnik.hr.

Zem sa začala triasť okolo 6.28 h. Podľa Chorvátskej seizmologickej služby malo zemetrasenie silu 5 magnitúda. Epicentrum zemetrasenia bolo 51 kilometrov juhovýchodne od Záhrebu a asi 13 kilometrov severozápadne od Sisaku, v hĺbke asi dva kilometre.

Vystrašení ľudia vybiehali na ulice, svedkovia opísali otrasy. „Zemetrasenie ma prebudilo, posteľ podo mnou sa triasla," povedal pre Dnevnikn čitateľ zo Záhrebu.

Škody po zemetrasení v chorvátskom meste Sisak.
Škody po zemetrasení v chorvátskom meste Sisak. Foto: TASR/AP
 

"Zasiahlo nás silné zemetrasenie, toto som nikdy nezažil. Neviem, či sú nejaké obete, sú materiálne škody," uviedol starosta mesta Petrinja Darinko Dumbović.

Ďalší svedkovia hovoria o tom, ako zo striech padala škridla a z budov kúsky omietky. Jednému obyvateľovi mal dokonca komín prasknúť na polovicu, opisujú vystrašení ľudia svoju skúsenosť so zemetrasením. 

"O škodách sme zatiaľ neboli informovaní," povedal pre miestne médiá šéf štátneho seizmologického ústavu Kresimir Kuk. Niektoré médiá informovali o miernom poškodení fasád budov v Sisaku.

Zdroj: Twitter/Mike

V marci zasiahlo Záhreb zemetrasenie s magnitúdou 5,3 - najsilnejšie za niekoľko desaťročí -, ktoré v chorvátskej metropole ťažko poškodilo budovy. Živel si vyžiadal jednu obeť na živote a najmenej 27 zranených.

Zemetrasenie vtedy cítili aj v susednej Bosne a Hercegovine.

Táto časť Balkánskeho polostrova sa nachádza na hlavných tektonických zlomoch a otrasy zeme sa tam vyskytujú pravidelne.

 

Komentáre ( 0)