30. 12. 2020 07:58 | ZÁHREB/TASR

Chorvátsko zasiahli ďalšie dve zemetrasenia

Prvé zemetrasenie nastalo o 06.15 h SEČ, druhé o niečo neskôr.

Zemetrasenie v Chorvátsku.
Zemetrasenie v Chorvátsku. Foto: TASR/AP
Zemetrasenie v Chorvátsku.
Škody po zemetrasení v chorvátskom meste Sisak.
Škody po zemetrasení v chorvátskom meste Sisak.

Dve ďalšie zemetrasenia zasiahli v stredu ráno Chorvátsko; prvé s magnitúdou 4,7 a druhé 4,8. Epicentrum záchvevov bolo opäť v oblasti mesta Petrinja, informovala tlačová agentúra HINA. Prvé zemetrasenie nastalo o 06.15 h SEČ, druhé o niečo neskôr, uviedla pre miestne médiá šéfka tamojšieho Seizmologického prieskumu Ines Ivančičová.

FOTO: Ničivé zemetrasenie zasiahlo opäť Chorvátsko. Hlásia jednu obeť a zničené budovy

"Zem sa bude triasť ešte dlho. Utorkové zemetrasenie bolo ničivé a určite po ňom bude nasledovať dlhá séria ďalších otrasov vrátane tých silnejších," uviedla. Podľa jej slov záchvevy, aké sa vyskytli v stredu, určite budú mať vplyv na budovy v mestách Petrinja a Sisak, ktoré značne poškodilo utorkové zemetrasenie s magnitúdou 6,2 a vyžiadalo si sedem mŕtvych i rozsiahle materiálne škody.

Ivančičová dodala, že mesto Petrinja od pondelka zasiahlo "enormné množstvo" menších zemetrasení. Zem sa tam trasie takmer každú minútu, uviedla odborníčka, pričom najmenej 25 otrasov malo silu najmenej tri stupne na otvorenej Richterovej stupnici.

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová už o situácii hovorila s chorvátskym premiérom Andrejom Plenkovičom a zdôraznila, že EÚ je pripravená Chorvátsku pomôcť. Pomoc Chorvátsku ponúkol aj srbský prezident Alexandar Vučič.

 

Komentáre ( 0)