31. 12. 2020 12:20 | OSLO/TASR

VIDEO: Časť nórskej dediny pohltil masívny zosuv pôdy. Nezvestných je stále 10 ľudí

Úrady evakuovali pätinu z 5000 obyvateľov dediny Ask.

Letecké zábery na dedinu zničenú zosuvom pôdy.
Letecké zábery na dedinu zničenú zosuvom pôdy. Foto: TASR/Norwegian Rescue ServiceNTB via AP

Nórski záchranári aj vo štvrtok pátrali po ľuďoch, ktorí mohli prežiť ničivý zosuv pôdy v dedine blízko hlavného mesta Oslo. Nezvestných je desať ľudí vrátane dvoch detí, desať obyvateľov utrpelo zranenia, informovala tlačová agentúra AFP.
Záchranné práce pokračovali aj počas noci.

V dedine Ask, 25 kilometrov severovýchodne od Osla, sa v noci na stredu zosunul celý kopec a zničil množstvo domov. Niektoré domy sú pochované pod bahnom, ďalšie balansujú na okraji krátera spôsobeného zosuvom - niektoré sa však v priebehu dňa zrútili z okraja do krátera.

„Chcem zdôrazniť, že stále hľadáme preživších," povedal novinárom šéf záchranných operácií Roger Pettersen. "Teraz je už deň a lepšia viditeľnosť nám v práci pomôže," dodal.
Polícia oznámila, že jedna z desiatich zranených osôb má vážne zranenia a previezli ju do nemocnice v Osle.

Úrady evakuovali pätinu z 5000 obyvateľov dediny Ask. Dedinu v stredu navštívila premiérka Erna Solbergová a zosuv pôdy označila za "jeden z najväčších", aké Nórsko zažilo.

 

Úrady vydali apel, aby ľudia na Silvestra neodpaľovali ohňostroje, lebo môžu brániť používaniu vrtuľníkov a dronov vybavených termokamerami.

Nórske riaditeľstvo pre vodné zdroje a energie uviedlo, že pri katastrofe došlo k "zosuvu senzitívneho ílu" s rozmermi 300 krát 700 metrov.

Takzvaný senzitívny alebo rýchly íl je podložie, ktoré sa pri nepriaznivom počasí alebo pri preťažení môže zmeniť z pevného na tekuté. Nachádza sa v Škandinávii a ďalších severných krajinách ako Kanada a Rusko.