02. 01. 2021 12:46 | ZÁHREB/TASR

Chorvátsko držalo štátny smútok za obete utorkového zemetrasenia

Katastrofa si vyžiadala sedem ľudských životov a ďalšie desiatky ranených.

Zemetrasenie v Chorvátsku.
Zemetrasenie v Chorvátsku. Foto: TASR/AP Photo

Chorvátsko držalo v sobotu štátny smútok, ktorý vyhlásila vláda po utorkovom zemetrasení s magnitúdou 6,2 v strednej časti krajiny. Katastrofa si vyžiadala sedem ľudských životov a ďalšie desiatky ranených a spôsobila obrovské škody. Informovala o tom chorvátska tlačová agentúra HINA.

Vlajky zvesené na pol žrde v deň štátneho smútku boli poctou obetiam zemetrasenia z utorka 29. decembra: o život prišlo 12-ročné dievča, ktoré zahynulo v meste Petrinja, piati obyvatelia dediny Majske Poljane a organista nájdený v troskách kostola v dedine Žažina blízko mesta Sisak.

 

Zrušené boli aj zábavné podujatia naplánované na sobotu. Na pamiatku obetí sa konali bohoslužby.

Ničivé zemetrasenie, ktoré v utorok o 12.19 h zasiahlo oblasť mesta Petrinja, približne 50 kilometrov južne od metropoly Záhreb, poškodilo alebo zničilo vyše 2 000 budov.

Najväčšie škody utrpelo historické staré mesto v Petrinji, v tomto okrese bolo so zemou zrovnaných aj päť škôl, vážne škody vznikli na nemocnici v Sisaku a zničených bolo tiež viacero cirkevných budov, vrátane katedrály v Sisaku.

Toto zemetrasenie pocítili ľudia v celej krajine, uviedla okamžite po otrasoch Chorvátska seizmologická služba.

Po utorkovom zemetrasení však nasledovalo v tej istej strednej oblasti krajiny aj množstvo dotrasov. Škody na budovách následne hlásili takisto v ďalších neďalekých okresoch, dodala HINA.

Pozrite si aj VIDEO: Starosta chorvátskeho mesta práve informoval o škodách, keď prišli ďalšie silné otrasy

Komentáre ( 0)