06. 01. 2021 20:50 , článok bol aktualizovaný 07. 01. 2021 06:31 | WASHINGTON/TASR

Pri útoku Trumpových priaznivcov na Kapitol zomreli štyria ľudia

Vo Washingtone platí zákaz nočného vychádzania.

Ľudia sa ukrývajú po tom, čo protestujúci vtrhli do sídla amerického Kongresu vo Washingtone.
Ľudia sa ukrývajú po tom, čo protestujúci vtrhli do sídla amerického Kongresu vo Washingtone. Foto: TASR/AP Photo/Andrew Harnik
Policajné bariéry pred Kapitolom.
Zhromaždení priaznivci Donalda Trumpa pred Kapitolom.
Neporiadok po evakuovaní členov Kongresu.

Vpád Trumpových priaznivcov do washingtonského Kapitolu si v stredu vyžiadal štyri obete.  Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na veliteľa tamojšej polície Roberta Conteeho. Jeho vyjadrenie prišlo po tom, čo stúpenci amerického prezidenta Donalda Trumpa zaútočili v stredu na Kapitol a prinútili kongresmanov prerušiť zasadnutie o potvrdení víťazstva Joea Bidena v prezidentských voľbách.

Počas potýčok medzi protestujúcimi a policajtmi v Kongrese policajti postrelili do hrudníka ženu, ktorá neskôr v nemocnici zomrela, povedal Contee. O jej úmrtí už predtým informovali médiá a patriť mala k podporovateľom súčasného prezidenta.

Niekoľko ľudí utrpelo zranenia. Počas násilností polícia zadržala 52 osôb, 26 z nich zadržala na pôde Kapitolu. Polícia takisto informovala, že v Kapitole zaistila dve bomby - v sídle republikánov aj demokratov.

Zdroj: Twitter/ Scott MacFarlane

Zákonodarcovia neskôr pokračovali v rokovaní o potvrdení víťaza novembrových amerických prezidentských volieb. Obe komory Kongresu zamietli námietku proti sčítaniu v Arizone.

Demokratická predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová označila napadnutie sídla amerického Kongresu v hlavnom meste Washington za "hanebný útok" na demokraciu, ktorý bol "posvätený na najvyššej vládnej úrovni". Dodala, že zákonodarcov to však "nemôže odradiť od zodpovednosti potvrdiť víťazstvo Joea Bidena".

Stovky priaznivcov amerického prezidenta Donalda Trumpa obklopili v stredu budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a desiatky z nich vnikli aj dovnútra po tom, ako sa jeho obe komory zišli na zasadnutí s cieľom potvrdiť víťazstvo Trumpovho súpera Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách. V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali.

O niekoľko hodín neskôr polícia vyhlásila, že bezpečnosť Kapitolu bola opäť zaistená.

Novozvolený americký prezident Joe Biden v stredu odsúdil napadnutie budovy Kongresu a vyzval prezidenta Donalda Trumpa, aby vyzval svojich priaznivcov, aby ukončili násilie. Informovali o tom agentúry AP a AFP. "To nie je protest, to je vzbura," vyhlásil Biden v meste Wilmington po tom, čo stovky podporovateľov Trumpa protestujúcich proti jeho volebnej porážke obkľúčili budovu Kapitolu.

Trump svojich priaznivcov vo svojom prejave následne vyzval, aby "išli domov", pričom zopakoval, že výsledok novembrových prezidentských volieb bol sfalšovaný. "Viem, ako sa cítite," povedal Trump v minútovom videu na Twitteri. "Vyhrali sme voľby, ktoré nám boli ukradnuté. Ale teraz musíte ísť domov," povedal.

Ochrankári strážia so zbraňami zabarikádované dvere.
Ochrankári strážia so zbraňami zabarikádované dvere. Foto: AP Photo/Andrew Harnik
 

Trump svojich prívržencov "okupujúcich" Kapitol najskôr vyzval, aby "zachovali pokoj". Čelí však rastúcemu tlaku aj svojich republikánskych spojencov, aby zasiahol dôraznejšie. Zatiaľ ešte na Twitteri apeloval, aby sa ľudia zdržali násilia. "Pamätajte, my sme strana práva a poriadku - rešpektujte právo a našich skvelých mužov a ženy v modrom," dodal bez toho, aby stúpencov vyzval na rozchod.

Protestujúci obklopili budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a vnikli aj dovnútra po tom, ako sa jeho obe komory zišli na zasadnutí s cieľom potvrdiť víťazstvo Trumpovho súpera Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách.

V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali. Chodbami sa ozývalo volanie "Chceme Trumpa!".

Policajti použili slzotvorný plyn, keď sa usilovali zatlačiť davy demonštrantov, ktorí - na výzvy Trumpa - prišli protestovať proti tomu, čo už viac ako dve storočia bolo pokojné, formálne zasadnutie Kongresu na potvrdenie výsledkov volieb, píše agentúra AFP.

 

"Prezident Spojených štátov podnecuje štátny prevrat. Nenecháme sa zastrašiť. Nenecháme sa odradiť," tvítovala demokratická kongresmanka Karen Bassová.

O "štátnom prevrate" sa zmienili aj ďalší členovia Kongresu. Niektorí hovorili o správach o rúrkovej bombe i tom, že počuli výstrely.

"Prezident podnecuje domáci terorizmus," vyhlásil kongresman Mark Pocan.

Starostka amerického Washingtonu Muriel Bowserová nariadila v stredu zákaz vychádzania v celom hlavnom meste USA po tom, ako rozhnevaní stúpenci Trumpa prenikli do budovy Kongresu, kde prebiehala debata o potvrdení výsledkov prezidentských volieb. Zákaz platí od 18.00 h miestneho času (štvrtok 0.00 h SEČ) do štvrtka 6.00 h (12.00 h SEČ).

Do ulíc Washingtonu nasadili príslušníkov Národnej gardy

Americké ministerstvo obrany (Pentagón) v stredu oznámilo, že nasadilo približne 1 100 príslušníkov Národnej gardy do ulíc metropoly Washington, aby pomohli ukončiť protesty pred budovou Kapitolu. Informovala o tom agentúra AP. 

Hovorca Pentagónu Jonathan Hoffman uviedol, že predstavitelia obrany sú v kontakte s vedením mesta a Kongresu. Nemenovaný predstaviteľ ministerstva obrany uviedol, že príslušníci Národnej gardy majú okrem iného dohliadať na dodržiavanie zákazu nočného vychádzania v celom hlavnom meste.

Neporiadok po evakuovaní členov Kongresu.
Neporiadok po evakuovaní členov Kongresu. Foto: AP Photo/Andrew Harnik
 

Vnútri členom Snemovne reprezentantov podľa agentúry AP polícia povedala, aby si nasadili plynové masky uložené pod svojimi sedadlami po tom, ako v Rotunde Kapitolu použili slzotvorný plyn. Policajti mali v rámci opatrení na ochranu kongresmanov v snemovni vytiahnuté zbrane, uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na svedkov.

Reakcia Čaputovej, premiéra Matoviča i našej diplomacie

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu odsúdila napadnutie budovy Kongresu v americkom hlavnom meste Washington. "Scény z amerického Kapitolu ukazujú, aká nebezpečná je rétorika nenávisti. Pohŕdanie demokratickými inštitúciami podrýva občianske práva a môže podkopávať politický poriadok. Verím, že demokratický a pokojný proces bude čoskoro obnovený," napísala na Twitteri.

Zdroj: Twitter/Zuzana Čaputová

"Aktuálne dianie nám všetkým zároveň pripomína, aby sme v našich vyjadreniach vždy hľadali cestu, ako atmosféru upokojovať a zmierovať, nepodkopávať dôveru voči všetkému a neživiť vášne tam, kde je nevyhnutný zdravý rozum," slová prezidentky tlmočil jej hovorca Martin Strižinec.

Predseda slovenskej vlády Igor Matovič vyjadril znepokojenie nad dianím v americkej metropole Washington.

"Znepokojujúce chvíle vo Washingtone D.C. Násilie nie je nikdy oprávnené. Kapitol je symbolom demokracie. Jeho zákonodarná funkcie musí byť vždy a za každých okolností rešpektovaná. O tom je právny štát," napísal Matovič na sociálnej sieti Twitter.

Znepokojenie nad aktuálnym dianím vyjadril aj minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. "S veľkým znepokojením sledujem dianie v americkom Kongrese. USA majú za sebou mimoriadne napätý volebný súboj, ale tak ako všade v demokratických spoločnostiach, občania rozhodli a ich vôľa musí byť rešpektovaná," napísal Korčok na sociálnej sieti.

Šéf slovenskej diplomacie podľa vlastných slov očakáva, že americké inštitúcie zvládnu túto situáciu v duchu právneho štátu. "Zodpovednosť je v rukách prezidenta D. Trumpa," dodal minister.

Zdroj: Twitter Matt Laslo

Zdroj: youtube/ CBS News