07. 01. 2021 01:08 | LONDÝN, BERLÍN, BRUSEL/TASR

Lídri krajín po celom svete odsúdili "šokujúce" dianie vo Washingtone

Šéf nemeckej diplomacie vyhlásil, že "pohŕdanie demokratickými inštitúciami má katastrofálne účinky".

Zhromaždení priaznivci Donalda Trumpa pred Kapitolom.
Zhromaždení priaznivci Donalda Trumpa pred Kapitolom. Foto: AP Photo/John Minchillo
Policajné bariéry pred Kapitolom.
Zhromaždení priaznivci Donalda Trumpa pred Kapitolom.
Neporiadok po evakuovaní členov Kongresu.

Lídri mnohých krajín sveta odsúdili stredajší útok na budovu Kongresu v americkom hlavnom meste Washington. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

"Nehanebné scény v Kongrese USA," uviedol britský premiér Boris Johnson. "USA sú zástancami demokracie na celom svete a v súčasnosti je nevyhnutné, aby došlo k mierumilovnému a usporiadanému predaniu moci," dodal.

"Trump a jeho podporovatelia by mali konečne prijať rozhodnutie amerických voličov a prestať šliapať po demokracii," vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas na Twitteri. Povedal, že násilie spôsobili slová amerického prezidenta Donalda Trumpa a dodal, že "pohŕdanie demokratickými inštitúciami má katastrofálne účinky".

"Násilie páchané na amerických inštitúciách je vážnym útokom na demokraciu. Odsudzujem to," napísal na Twitteri šéf francúzskej diplomacie Jean-Yves Le Drian.

Dianie vo Washingtone odsúdili aj predseda Európskeho parlamentu David Sassoli a šéf európskej diplomacie Josep Borrell.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg uviedol, že to, čo sa deje v hlavnom meste, ho šokovalo. Podľa neho výsledok demokratických volieb je potrebné rešpektovať.

Stovky priaznivcov amerického prezidenta Donalda Trumpa obklopili v stredu budovu Kongresu, strhli barikády pred hlavným vchodom a desiatky z nich vnikli aj dovnútra po tom, ako sa jeho obe komory zišli na zasadnutí s cieľom potvrdiť víťazstvo Trumpovho súpera Joea Bidena v novembrových prezidentských voľbách. V chaotickej situácii zasadnutie prerušili a kongresmanov i novinárov evakuovali.

O niekoľko hodín neskôr polícia vyhlásila, že bezpečnosť Kapitolu bola opäť zaistená.

 

Komentáre ( 0)