11. 01. 2021 14:00 | NAÍ DILLÍ/jh

Traja súrodenci sa po smrti matky zamkli v izbe. Oslobodili ich až po 10 rokoch

Po zásahu neziskovej organizácie sú konečne vonku.

Indických súrodencov našli v hroznom stave
Indických súrodencov našli v hroznom stave Foto: Scrabbl/Twitter

Nezvyčajný prípad z Indie zaujal svetové médiá. Traja súrodenci sa po smrti svojej matky zamkli v jednej izbe bytu v drahšej štvrti mesta Rajkot a odmietali vyjsť von. Nereagovali ani na prosby otca, ktorý sa napokon musel obrátiť na neziskovú organizáciu, ktorá ich „oslobodila". Z izby, kde žili v biednych podmienkach, sa dostali až po takmer 10 rokoch, uviedol portál idnes.cz.

Súrodencov našli v hroznom stave. Izolácia sa podpísala aj na ich psychickom zdraví. Ich otec, bývalý vládny úradník Navin Mehta (80), ktorý im ako jediný nosil jedlo za dvere, požiadal o pomoc organizáciu Saathi Sena Gruo, keď jeho dvaja synovia a dcéra prestali odpovedať.


Dobrovoľníci vyrazili dvere na izbe, kde sa súrodenci roky skrývali pred svetom. Bratia tam ležali nahí na podlahe, jeden z nich bol zranený. Ich sestra bola oblečená, ale tiež nevyzerala najlepšie.

„Miestnosť bola v hroznom stave. Nedokážeme si predstaviť, ako takto žili v tejto luxusnej štvrti mesta," uviedla šéfka organizácie Jalpa Patelová. V miestnosti nebola žiadna toaleta a ten zápach bol neznesiteľný.

Súrodencov najskôr okúpali a dali im čisté oblečenie. Ostrihali ich a mužov oholili. Podľa ošetrujúcich lekárov sa u nich vyvinula schizofrénia. Jeden zo synov nepovedal ani slovo, druhý trpí čiastočnou stratou pamäti.

Sestra je na tom z trojice súrodencov najlepšie. Údajne sa o oboch bratov starala a dávala im jedlo, ktoré otec nechával za dverami. Nie je zatiaľ známe, prečo sa súrodenci takto izolovali ani prečo ich otec nezavolal pomoc skôr. Súrodenci sú teraz pod dohľadom lekárov.