12. 01. 2021 14:45 | MADRID/jh

Snehová víchrica si vyžiadala v Španielsku obete. Sneh komplikuje dodávku vakcín

Mnoho ciest je neprejazdných a nemôžu po nich doručiť vakcíny.

Španielsko zasiahla snehová víchrica Filoména
Španielsko zasiahla snehová víchrica Filoména Foto: TASR/AP

Snehová víchrica Filoména do stredného Španielska priniesla najsilnejšie sneženie za posledné desaťročia. Vyčíňanie počasia si vyžiadalo päť obetí. Ako informovala agentúra AFP, v oblasti zatvorili školy, súdy aj múzeá. Úrady obyvateľov vyzvali, aby zostali doma.

Len v Madride napadlo cez víkend 20 - 30 centimetrov snehu, čo je najviac od roku 1971. Teploty v niektorých miestach klesli až na -30 stupňov.

Záchranári a armáda pomáhali motoristom, ktorí uviazli na cestách. Príslušníci armády takisto odpratávali sneh z madridského letiska, na ktorom v nedeľu čiastočne obnovili prevádzku.

Španielsko zasiahla snehová víchrica Filoména
Španielsko zasiahla snehová víchrica Filoména Foto: Profimedia
 

V Španielsku čistia cesty, aby sa po nich mohli dostať kamióny s potravinami a vakcínami proti ochoreniu COVID-19. Uzatvorených je viac ako 800 ciest.

Do krajiny dnes doručili 350-tisíc dávok vakcín od firmy Pfizer a BioNTech, ktoré však zatiaľ zostali na letiskách. Na hlavných diaľniciach sprejazdnili jeden pruh, ktorý má pomôcť obnoviť zásobovanie.

Situácia by sa mala začať v najbližších dňoch vracať do normálu. Výdatné sneženie sa už neočakáva, uviedol portál imeteo.sk.

 

Komentáre ( 0)