15. 01. 2021 06:23 , článok bol aktualizovaný 15. 01. 2021 09:16 | JAKARTA/TASR

Zemetrasenie v Indonézii: Nemocnica je zrovnaná so zemou, pod troskami uviazli pacienti i personál

O život prišlo sedem ľudí a stovky utrpeli zranenia.

Zemetrasenie v Indonézii
Zemetrasenie v Indonézii Foto: TASR/AP

Viac ako desať pacientov a členov personálu uviazlo pod troskami nemocnice v indonézskom meste Mamuju po tom, čo ostrov Sulawesi v noci na piatok zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,2. O život prišlo sedem ľudí a stovky utrpeli zranenia, informovali agentúry Reuters a AFP.

„Nemocnica je zrovnaná so zemou - zrútila sa," povedal príslušník záchranárskych síl v meste Mamuju. Dodal, že pod troskami sú uväznení pacienti i zdravotníci, ktorých sa snažia vyslobodiť. Pod zrúteným domov ostala zakliesnená aj osemčlenná rodina, ktorej sa takisto snažia pomôcť dostať von.

 

Po zemetrasení zahynulo najmenej 35 osôb

Pri silnom zemetrasení zahynulo najmenej 35 ľudí. Stovky ďalších ľudí utrpeli zranenia, uviedli miestni predstavitelia. Informácie priniesli agentúry AFP a DPA.

Otrasy s magnitúdou 6,2 nastali v skorých ranných hodinách miestneho času a vyvolali paniku medzi vystrašenými obyvateľmi ostrova, na ktorom pri mohutnom zemetrasení a cunami pred dva a pol rokom prišli o život tisíce ľudí.

Väčšinu obetí hlásili z mesta Mamuju, metropoly provincie Západné Sulawesi, kde sa podľa svedkov zrútili "mnohé" budovy či časti jedného hotela. Značne poškodený bol aj úrad guvernéra, cesty popraskali a ku škodám došlo aj na miestnom letisku.

Zemetrasenie v Indonézii
Zemetrasenie v Indonézii Foto: TASR/AP
 

Úrady už skôr uviedli, že zranenia utrpelo vyše 600 ľudí, z nich 200 vážne.

Obyvateľov tiež varovali pred možnými silnými dotrasmi a vyzvali ich, aby sa vyhýbali pobrežiu v prípade, že by došlo k prívalovým vlnám cunami.

Epicentrum zemetrasenia sa nachádzalo 36 kilometrov južne od Mamuju (vysl. mamudžu), vyplýva z údajov americkej geologickej služby USGS, podľa ktorej otrasy vychádzali z pomerne malej hĺbky 18 kilometrov.

Indonézia zažíva častú seizmickú a vulkanickú aktivitu vzhľadom na to, že sa nachádza v oblasti známej ako tichomorský ohnivý kruh, kde sa stretáva viacero tektonických platní.

V roku 2018 zemetrasenie s magnitúdou 7,5 a následné cunami zanechali na Sulawesi viac než 4300 mŕtvych alebo nezvestných.

Komentáre ( 0)