18. 01. 2021 08:53 , článok bol aktualizovaný 18. 01. 2021 16:30 | MOSKVA/TASR

Navaľnyj po uväznení vyzval Rusov, aby vyšli do ulíc

V súvislosti s návratom Navaľného do Ruska zadržala ruská polícia v nedeľu celkovo 69 osôb vrátane samotného politika.

Po práchode Navaľného do Ruska zadržali viacero osôb
Po práchode Navaľného do Ruska zadržali viacero osôb Foto: TASR/AP

Súd v ruskom meste Chimki vzal v pondelok ruského opozičného politika Alexeja Navaľného na 30 dní do väzby. Na svojom konte na sociálnej sieti Twitter o tom informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová, ktorá spresnila, že Navaľnyj bude vo väzbe do 15. februára.

Okolo policajnej stanice v Chimkách, kde zasadol súd, sa zišli desiatky ľudí, ktorí žiadali Navaľného prepustenie na slobodu, pričom skandovali „Pustiť!". Medzičasom ministerstvo vnútra podľa agentúry Interfax vysvetlilo, že pojednávanie sa konalo v budove polície pre to, že Navaľnyj sa nepodrobil testu na COVID-19. Z toho istého dôvodu bol obmedzený aj okruh ľudí, ktoré sa na pojednávaní mohli zúčastniť, dodalo ministerstvo.

Navaľného advokáti sa sťažovali, že vyšetrovatelia im neumožnili stretnúť sa so svojím mandantom. Podľa vyjadrenia Jarmyšovej tak Navaľnyj viac ako 14 hodín nemal možnosť kontaktovať svojich advokátov. Tí ho napokon videli až na pojednávaní súdu, ktoré sa konalo v budove policajnej stanice. Sudkyňa dala advokátom 30 minút na oboznámenie sa so spisom, o ktorom sa pojednávalo, a 20 minút na rozhovor s klientom.

Súdne pojednávanie o vzatí do väzby sa týkalo kauzy Yves Rocher, v ktorej bol Navaľnyj odsúdený na podmienečný trest väzení v trvaní 3,5 roka. Federálna služba pre výkon trestu (FSIN) však požaduje zmeniť tento podmienečný trest na nepodmienečný, pričom argumentuje, že Navaľnyj neplnil povinnosti podmienečne odsúdeného a vyhol sa kontrole plnenia podmienok stanovených rozsudkom.

Navaľnyj Rusov vyzval, aby vyšli do ulíc a protestovali

Alexej Navaľnyj v stredu Rusov vyzval, aby v uliciach zorganizovali protivládne protesty, informovala agentúra AFP.

„Nezostávajte potichu. Vzdorujte. Vyrazte do ulíc," uviedol 44-ročný protikorupčný aktivista vo videozázname zverejnenom na YouTube.

Navaľnyj sa na ľudí obrátil z policajnej stanice v meste Chimki, kde v pondelok zasadol súd.

Polícia zadržala celkovo 70 ľudí

V súvislosti s návratom ruského opozičného politika Alexeja Navaľného do Ruska zadržala ruská polícia v nedeľu celkovo 69 osôb vrátane samotného politika. Podľa spravodajského portálu Meduza.io o tom informoval portál OVD-Info, ktorý sa zaoberá monitoringom policajných zákrokov v Rusku.

Spresnil, že v Moskve bolo zadržaných 62 osôb, ostatné v Petrohrade. V cele predbežného zadržania strávili noc štyri osoby vrátane Navaľného. Osud 16 zadržaných nie je portálu OVD-Info známy. Medzi zadržanými boli dvaja maloletí a najmenej šiesti novinári.

Proti trom osobám bola zo strany polície použitá neprimeraná sila, pričom dve z nich boli následne hospitalizované. Ďalšiemu zadržanému prišlo na policajnej stanici nevoľno a bol prevezený sanitkou do nemocnice, dodal portál Meduza.io.

Navaľnyj sa v nedeľu (17. januára) vrátil do Ruska z Nemecka, kde sa po pokuse o otrávenie nervovoparalytickou látkou novičok podrobil liečbe. Zadržali ho pri pasovej kontrole na letisku Šeremeťjevo, odkiaľ ho predviedli na policajné oddelenie v moskovskej štvrti Chimki.

Lietadlo, ktorým Navaľnyj cestoval, malo pôvodne pristáť na moskovskom letisku Vnukovo. Politikov štáb vyzval jeho priaznivcov, aby ho na letisko prišli privítať. Pri Vnukove sa tak zišlo asi 2000 ľudí. Tých, ktorí sa zhromaždili na letisku, rozohnala poriadková polícia.

Medzi zadržanými vo Vnukove boli zamestnanci Navaľným založenej protikorupčnej nadácie Ľubov Soboľová a Ruslan Šaveddinov, Navaľného asistent Iľja Pachomov, manažérka Navaľného štábu Anastasija Kadetová, právnik Alexej Molokojedov a opozičný aktivita Konstantin Kotov.

Alexej Navaľnyj dorazil do Ruska a zadržali ho
Alexej Navaľnyj dorazil do Ruska a zadržali ho Foto: TASR/AP
 

Navaľnyj označil konanie o predĺžení väzby za "najvyšší stupeň bezprávia"

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj kritizoval podmienky, za akých v pondelok začal súd rozhodovať o jeho vzatí do väzby. „Toto je najvyšší stupeň bezprávia, inak sa to nazvať nedá," vyhlásil Navaľnyj.

Vo videu, ktoré na sociálnej sieti Twitter zverejnila jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová, Navaľnyj popísal, že "doslova pred minútou" ho vyviedli z cely na policajnej stanici v meste Chimki v metropolitnej oblasti Moskvy, aby sa stretol so svojimi advokátmi. V miestnosti, kam ho voviedli, bolo pritom na začatie pripravené pojednávanie o jeho vzatí do väzby.

Pobúrený Navaľnyj vo videu uviedol, že prítomní sú "akísi" ľudia. Vo videu kritizuje, že zasadnutie súdu sa koná na polícii. Namieta aj proti tomu, že naň nikto nedostal predvolanie.

Prezidenta Vladimira Putina vo svojom vyhlásení označil "za deda v bunkri", ktorý sa podľa neho tak "veľmi všetkého bojí", že "celý trestno-procesný kódex roztrhali a hodili do smetí".

Navaľnyj súd žiadal, aby do sály "súdu" pustili všetkých novinárov, nielen vybraných. Sudkyňa pritom predtým oznámila, že súdne konanie je verejné a otvorené pre všetkých.
Podľa Jarmyšovej sú v sále "súdu" len štáby z portálu Life News a televízie Rossija.

Šéf nemeckej diplomacie Maas vyzval na okamžité prepustenie Navaľného

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyzval na okamžité prepustenie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

„Alexej Navaľnyj sa po zotavení z vlastnej vôle a s plným vedomím vrátil do Ruska, pretože ho považuje za svoju osobnú a politickú vlasť. To, že ho ruské úrady zadržali okamžite po príchode, je absolútne nepochopiteľné," vyhlásil Maas v pondelok ráno.

Rusko musí podľa Maasa na základe svojej ústavy i medzinárodných záväzkov dodržiavať princípy právneho štátu a ochrany občianskych práv svojich obyvateľov. „Tieto princípy sa, samozrejme, týkajú aj Navaľného," zdôraznil Maas. "Mal by byť bezodkladne prepustený," vyzval.

Dlhoročný kritik Kremľa sa stal podľa slov šéfa nemeckého rezortu zahraničia na ruskom území obeťou ťažkého útoku s cieľom otráviť ho. „Naďalej očakávame, že Rusko spraví všetko preto, aby sa tento útok objasnil a vyvodila voči páchateľom zodpovednosť.

Šéf britskej diplomacie odsúdil zadržanie Navaľného

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab v pondelok odsúdil zadržanie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného a vyzval na jeho prepustenie. Informovala o tom agentúra AFP.

„Je hrozné, že Alexeja Navaľného, obeť opovrhnutiahodného zločinu, zadržali ruskí predstavitelia," napísal Raab na sociálnej sieti Twitter. „Musí byť okamžite prepustený. Rusko by namiesto prenasledovania Navaľného malo vysvetliť, ako došlo k tomu, že na ruskom území bola použitá chemická zbraň," dodal.

Komentáre ( 0)