20. 01. 2021 15:40 | WASHINGTON/jh

Donald Trump odišiel z Bieleho domu. Bidenovi tam údajne zanechal tajný odkaz

Bývalý prezident odletel vládnym špeciálom na Floridu.

Donald Trump s manželkou odlietajú na Floridu
Donald Trump s manželkou odlietajú na Floridu Foto: TASR/AP

Inaugurácia nového amerického prezidenta Joea Bidena sa onedlho začne. Pár hodín pred tým dosluhujúci prezident Donald Trump opustil Biely dom aj so svojou manželkou Melaniou. S úradom sa rozlúčil počas cereminiálu na vojenskej leteckej základni Andrews v Marylande. 

Donald Trump sa inaugurácie nezúčastní a vládnym špeciálom Air Force One, ktorý využíva poslednýkrát, odletel na Floridu. Počas svojej záverečnej reči uviedol, že „to boli neuveriteľné štyri roky a že dokázali veľké veci." Spomenul niektoré svoje úspechy a nastupujúcej administratíve poprial veľa šťastia.

Inaugurácia nového amerického prezidenta Joea Bidena naživo na TVnoviny.sk

Trump počas svojho prejavu ani raz neoznačil nastupujúceho prezidenta alebo viceprezidentku menom. Hovoril o nich iba ako o novej administratíve. Médiá ale upozornili na to, že v pripravenom texte prejavu ich mená boli.

Ako uviedla americká televízia CNN, Trump údajne nechal Bidenovi v Bielom dome tajný odkaz. Jeho obsah nie je zatiaľ známy. 

Posledné Trumpove slová prejavu boli: „Vždy budem za vás bojovať!" Zároveň sľúbil, že „v nejakej podobe sa vráti". Lietadlo odletelo za doprovodu Sinatrovej piesne My Way. 

Trump250284.jpg
Trump250284.jpg Foto: TASR/AP