21. 01. 2021 10:09 | WASHINGTON/jh

Takto vyzerá luxusný rezort, kam sa „ukryl" Donald Trump. Susedia ho tam nechcú

Rozsiahla nehnuteľnosť s priľahlými pozemkami má status privátneho klubu, čo limituje dĺžku pobytu aj pre bývalého prezidenta.

Mar-a-Lago v Palm Beach
Mar-a-Lago v Palm Beach Foto: Profimedia

V stredu (20.1) sa oficiálne stal novým prezidentom USA Joe Biden. Urazený Trump, ktorý dodnes neprijal svoju porážku, sa odmietol zúčastniť inaugurácie a s manželkou po opustení Bieleho domu odletel na Floridu. Tam vlastní súkromný rezort Mar-a-Lago v Palm Beach. Je to druhé najväčšie sídlo na Floride a 20. najväčšie v Spojených štátoch amerických.

Donald Trump kúpil súkromné sídlo (postavené ešte v roku 1927) v čase, keď bol ženatý s Ivankou Trumpovou, ktorú poveril jeho správou v roku 1985. Rezort má 126 izieb a rozlohu 5 804 metrov štvorcových. Keď sa však sídlo stalo privátnym klubom, podľa zmluvy tu smie Trump s rodinou bývať najviac 21 dní za rok.


Trump považuje Mar-a-Lago za svoj „zimný Biely dom". Do klubu chodieval hlavne za slnkom a golfom ešte počas úradovania. Keď verejnosti oznámil, že sa sem plánuje odsťahovať, ozvali sa nespokojní susedia, uviedol Washington Post. Trumpovi odkázali, že ho „tu nechcú". V minulosti sa veľakrát sťažovali na hluk a tiež prichádzajúce helikoptéry, ktoré im zničili pestované záhradky.

„Keď bol Trump prezidentom, bojovalo sa s ním ťažko. Teraz, keď bude bežným občanom, máme väčšiu šancu sa brániť," uvádzajú nahnevaní susedia.

Donald Trump odišiel z Bieleho domu. Bidenovi tam údajne zanechal tajný odkaz

Trump má aj ďalší problém. Jeho plány o trvalom presťahovaní sa narúša zmluva s mestom. Keď Trump sídlo kupoval, dostal sa do finančných problémov a nehnuteľnosť chcel rozdeliť do samostatných častí a prenajímať. To mu ale miestne úrady nedovolili, a tak zo sídla vytvoril súkromný klub a z poplatkov členov zarobil nemalé peniaze. Mesto mu dalo podmienku, že nikto z takmer 500 členov klubu nesmie v mieste zostať viac ako 7 dní za sebou alebo celkovo 21 dní za rok. To platí aj pre Trumpa. Podľa zmluvy tam nesmie nikto trvalo bývať. Americké médiá uvádzajú, že Trump ako prezident ale túto dohodu porušoval pravidelne.

Mar-a-Lago v Palm Beach
Mar-a-Lago v Palm Beach Foto: Profimedia
 

Oficiálne sťažnosti ani zmluvy zdá sa Trumpa nezastavia. Tajná služba sa na sťahovanie chystá už niekoľko mesiacov. Pracovníci ochranky majú mať v mieste Trumpovho nového bydliska aj separátny byt a operačné stredisko.

Zrejme sa nestane, že by mesto Palm Beach Trumpovi zakázalo trvalý pobyt v rezorte, ale môže sa stať, že jeho klub stratí pre porušenie podmienok licenciu a opäť sa stane iba súkromnou rezidenciou. Tak by Trump viac nemohol z nehnuteľnosti ťažiť zisk. Rozsiahly komplex by mal iba pre seba a svoju rodinu.