21. 01. 2021 13:20 | BUDAPEŠŤ/TASR

Ani jeden člen maďarskej vlády sa nedal prednostne očkovať proti koronavírusu

Vakcínou zaočkovali už 134 554 ľudí, 4030 osôb dostalo aj druhú dávku.

Očkovanie v Maďarsku
Očkovanie v Maďarsku Foto: TASR/AP

Ani jeden člen maďarskej vlády ešte nebol zaočkovaný vakcínou proti novému druhu koronavírusu, vyhlásil vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás, ktorý zdôraznil, že očkovací plán platí aj pre členov kabinetu.

„Existujú krajiny, ako napríklad Izrael, kde ministrov zaočkovali ako prvých. U nás však očkovací poriadok platí aj vo vzťahu k vláde. Pre prípad prednostného očkovania by bola potrebná zmena zákona," povedal Gulyás podľa webovej stránky komerčnej televízie ATV.

Vedci dvíhajú varovný prst, pri tejto mutácii covidu hrozí riziko znovunakazenia

Na otázku, či už bol v Maďarsku niekto zaočkovaný mimo poradia určeného očkovacím plánom, šéf úradu vlády povedal, že nie je takáto informácia k dispozícii. Zdôraznil však, že lekár by sa v takomto prípade dopustil zneužitia právomoci.

Plán zverejnený 1. januára na internetovej stránke Národného centra zdravia (NNK) ráta so siedmimi kategóriami očkovaných, pričom prví sú pracovníci v zdravotníctve a sociálnej sfére a po nich dostanú očkovaciu látku kategórie ľudí, ktorí sú koronavírusom ohrození najviac.

Vláda podľa Gulyása na budúci týždeň rozhodne, či súčasné epidemiologické opatrenia zmierni. Sprísnené opatrenia - vrátane zákazu nočného vychádzania, povinnosti nosenia rúšok či parkovania zdarma v rámci stimulovania ľudí používať v čase pandémie individuálnu dopravu - platia do 1. februára.

V Maďarsku doteraz potvrdili 355 662 prípadov nákazy a 11 713 úmrtí. Vakcínou proti vírusu SARS-CoV-2 zaočkovali už 134 554 ľudí, 4030 osôb dostalo aj druhú dávku.

Komentáre ( 0)