26. 01. 2021 12:20 | NOVÝ PODDVOROV/kc

Pilot rogala chcel nad vinicou rozptýliť popol zosnulej priateľky, po páde sám zahynul

Vyšetrovatelia v správe uviedli, že pilot mal síce dlhoročné skúsenosti s lietaním, no v čase nehody nebol rozlietaný.

Trosky klzáka vo vinici.
Trosky klzáka vo vinici. Foto: ÚZPLN

Vlaňajšiu nehodu motorového klzáka pri českej obci Nový Poddvorov sprevádzalo viacero neobvyklých okolností. Odhalila to záverečná vyšetrovacia správa.

K tragédii prispela najmä „nerozlietanosť" pilota a nepriaznivé poveternostné podmienky. Píše o tom portál iDNES.cz. Vyšetrovatelia zistili, že výrazný podiel na nešťastí mal aj pilotov zámer rozptýliť nad vinicou popol svojej zosnulej družky.

Nehoda sa stala v nedeľu 21. mája 2019 neďaleko rozhľadne Na Podluží. Pád motorového klzáka nahlásili svedkovia, ktorí sa pilotovi následne snažili pomôcť. Keď ho našli, bol pri vedomí, no vážne zranený a zakliesnený v postroji. Po štvrť hodine na miesto dorazil záchranársky vrtuľník, zranenia pilota však boli natoľko sa rozsiahle, že mu nakoniec nedokázali pomôcť a zomrel počas prevozu do nemocnice.

Český Ústav pre vyšetrovanie leteckých nešťastí vo svojej správe uviedol, že pilot si vyrobil tubu, z ktorej chcel vysypať popol počas náročného manévru. Kontrolu nad strojom stratil v malej výške počas klesania. Problémom bol aj protivietor, ktorý prispel k tomu, že stroj bol neovládateľný.

Vyšetrovatelia v správe uviedli, že pilot mal síce dlhoročné skúsenosti s lietaním, no v čase nehody nebol rozlietaný, čo spôsobila dlhá prestávka. Muž navyše nemal platný pilotný preukaz a o svojom lete sa nezmienil ani kolegom pilotom.

Ukázalo sa, že problémom bol aj technický stav klzáka. Krídlo bolo podľa znaleckého posudku nekvalitné a stroj bol preto ťažšie ovládateľný v nižších rýchlostiach. Keď sa k tomu pridalo fatálne rozhodnutie pilota nastaviť motor na nízky výkon, recept na tragédiu bol kompletný.