08. 02. 2021 08:47 , článok bol aktualizovaný 08. 02. 2021 16:06 | NAÍ DILLÍ/TASR

VIDEO: V Indii sa odtrhol obrovský ľadovec. Prívalová vlna zrejme pochovala až 200 ľudí

Lavína spadla do rieky a spôsobila bleskové záplavy, ktoré zmietli vodné elektrárne a mosty.

Zvyšky konštrukcie priehrady, ktorú pretrhla prívalová vlna.
Zvyšky konštrukcie priehrady, ktorú pretrhla prívalová vlna. Foto: Profimedia.sk

Najmenej 18 ľudí zahynulo a viac ako 200 ďalších je nezvestných v dôsledku záplav v Indii, ktoré v nedeľu na severe Indie spôsobilo zrútenie časti ľadovca a následná lavína. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Nešťastie sa stalo v nedeľu ráno v okrese Chamoli v Himalájach v severoindickom štáte Uttarákhand, v nadmorskej výške približne 2000 metrov. Lavína spadla do rieky a spôsobila bleskové záplavy, ktoré zmietli vodné elektrárne a mosty.

Pri záchranných akciách, ktoré pokračovali celú noc na pondelok, bolo na rôznych miestach nájdených 18 tiel, uviedla okresná polícia. Väčšinu obetí alebo nezvestných tvorili pracovníci spomínaných vodných elektrární.


Zdroj: YouTube/Associated Press

Záplavová voda unášajúca kusy ľadovca z lavíny poškodila dve vodné elektrárne a päť mostov na riečnom systéme Alaknanda. Voda zmietla aj cesty. Úrady mu evakuovať dediny v oblasti. Rieka Alaknanda tečie z Himalájí a vlieva sa do rieky Ganga.

Po tragédii bolo celkovo nezvestných 202 ľudí. Úrady však 25 osôb zachránili, povedal šéf štátnej polície Ašok Kumar novinárom. Dodal, že záchranné práce pokračujú a záchranári sa snažili vyslobodiť 30 zamestnancov uviaznutých v tuneli jednej z elektrární.

 

Do rozsiahlej záchrannej operácie boli povolané celoštátne aj štátne zásahové skupiny, tímy z indicko-tibetskej pohraničnej polície (ITBP), armáda a potápači z námorných síl.

„V nedeľu sme zachránili 12 pracovníkov z iného tunela," oznámil hovorca (ITBP) Vivek Pandey. Podľa jeho slov najväčšie problémy robia záchranárom členitý terén, nízke teploty, bahno a trosky v tuneli.

zdroj: Twitter/ ANI

Hornatý terén a zhoršovanie životného prostredia v tejto oblasti spôsobujú, že je náchylná na prírodné pohromy, vysvetlili odborníci.

Štát Uttarákhand postihli v roku 2013 najsilnejšie monzúnové dažde a zosuvy pôdy za takmer 90 rokov a vyžiadali si vyše 6000 mŕtvych.

Záchrana muža po záplave v Indii
Záchrana muža po záplave v Indii Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)