09. 02. 2021 14:45 | BERLÍN/TASR

Snehové peklo v Nemecku: Vodiči mrzli v 37-kilometrovej kolóne aj 16 hodín

Záchranné tímy išli od auta k autu a rozdávali prikrývky a horúce nápoje.

Dopravný kolaps pre sneh v Nemecku
Dopravný kolaps pre sneh v Nemecku Foto: TASR/AP

Tisíce vodičov uviazli v noci na utorok v Nemecku v mrazivom počasí v dopravných zápchach. Najhustejšie sneženie za posledné roky spôsobilo v krajine dopravný chaos. Informovali o tom svetové agentúry AFP a AP.

Dopravu na nemeckej diaľnici A2 neďaleko mesta Bielefeld zastavilo výdatné sneženie, pričom niektorí vodiči uviazli v autách na najmenej 16 hodín, uviedli miestne médiá.

Dopravná zápcha spôsobená nákladnými vozidlami uviaznutými v snehu mala dĺžku vyše 37 kilometrov a ani v utorok skoro ráno ešte nebola vyriešená, oznámila tamojšia polícia.

Videozábery zachytávali trasúcich sa vodičov, ako sa chúlia vo svojich vozidlách a sťažujú sa, že celé hodiny sú bez jedla. Teploty pritom prudko klesli na mínus 12 stupňov Celzia. Záchranné tímy potom išli od auta k autu a rozdávali prikrývky a horúce nápoje.


Vážne dopravné zápchy hlásili aj v ďalších častiach Nemecka, napríklad v spolkovej krajine Hesensko. Minister dopravy Andreas Scheuer požiadal obyvateľov, aby prinajmenšom do stredy necestovali autami.

Sneh zasypal v nedeľu a v pondelok večer obzvlášť severné a východné Nemecko, pričom vyčíňala snehová metelica a na niektorých miestach zavládli najchladnejšie teploty za posledné roky.

V Bielefelde našli v pondelok na ceste pokrytej snehom mŕtveho muža, hoci podľa záchranných služieb prvé zistenia naznačujú, že podľahol akútnemu zdravotnému problému.

Snehová kalamita v Česku. Silno mrzne, tunely sú zatvorené a tvoria sa kolóny

Vlakové spoje po celej krajine majú z dôvodu krutého zimného počasia výrazné meškanie alebo ich rušia, koľajnice sú totiž upchaté snehom a ľadom.

Sneženie sa má podľa meteorológov v najbližších dňoch zmierniť, ale teploty dosahujúce mínus 18 stupňov Celzia budú znamenať, že podmienky na cestovanie budú naďalej nebezpečné. Mrazivý vietor bude vyvolávať v noci pocitové teploty mínus 30 stupňov Celzia. Kruté mrazivé počasie postihlo v posledných dňoch aj časti strednej a severnej Európy.

Komentáre ( 0)