23. 02. 2021 12:02 | DAUHA/kc

V Katare zomrelo počas príprav na MS vo futbale viac než 6500 robotníkov zo zahraničia

Katar tvrdí, že na prvý pohľad vysoký počet úmrtí proporčne zodpovedá vysokému počtu zahraničných pracovníkov, ktorí zaplavili túto krajinu.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Profimedia.sk

V Katare zomrelo od pridelenia MS vo futbale za desať rokov viac než 6500 zahraničných robotníkov. Šokujúcu tragickú bilanciu zverejnil britský denník The Guardian, podľa ktorého tento údaj nie je konečný a mŕtvych môže byť ešte oveľa viac.

Zo zistení, ktoré potvrdzujú aj oficiálne údaje z prostredia vládnych zdrojov, vyplýva, že každý deň od decembra 2010, keď Kataru pridelili šampionát, zomrelo v krajine 12 pracovníkov zo zahraničia.

Väčšinou išlo o ľudí, ktorí do Kataru prišli za prácou z Indie, Bangladéša, Nepálu, Srí Lanky a Pakistanu. Podľa oficiálnych údajov ministerstiev zo spomínaných krajín v Katare za 10 rokov zomrelo celkovo 5927 robotníkov zo spomínaných krajín.

Celková bilancia je však ešte vyššia, údaje z ostatných krajín ako napríklad Keňa či Filipíny totiž nepoznáme, píše The Guardian. Chýbajúce údaje z posledného štvrťroku 2020 naznačujú, že konečné číslo je ešte vyššie - britský denník odhaduje, že úmrtí je vyše 6500.

Katar po spornom pridelení MS vo futbale, ktoré podľa vyšetrovania FBI získal vďaka úplatkom, spustil stavebný projekt, ktorý v histórii šampionátov nemá obdobu. V pláne bolo 7 nových štadiónov, letisko, dopravná infraštruktúra a dokonca aj celé nové mesto, v ktorom sa bude hrať finále šampionátu.

Do krajiny preto začali prúdiť desiatky tisíc robotníkov z Ázie a Afriky, ktorí videli príležitosť ako zabezpečiť svoje rodiny. Mnohí z nich sa však už nikdy nevrátili a rodiny tak zostali bez svojich chlebodarcov. Veľký počet úmrtí zostal nevysvetlený. V oficiálnych údajoch katarskej vlády sa ako najčastejší dôvod smrti uvádza „prirodzená príčina úmrtia". Ide o takmer 70 percent úmrtí.

Mnohí robotníci zahynuli priamo na stavbách po pádoch a obete majú na svedomí aj extrémne teploty, ktoré v tejto krajine panujú počas leta. Častou príčinou smrti boli aj samovraždy.

Guardian už dávnejšie informoval, že u nebožtíkov, pri ktorých uvádzajú ako príčinu smrti prirodzené dôvody, väčšinou nebola vykonaná pitva.

V správe z roku 2014 právnici katarskej vláde odporučili, aby sa pitvy robili pri každom náhlom úmrtí. Kompetentní to ale ignorovali.

Katar tvrdí, že na prvý pohľad vysoký počet úmrtí proporčne zodpovedá vysokému počtu zahraničných pracovníkov, ktorí zaplavili túto krajinu a mnohí z nich tam vraj žili ešte dávno pred začiatkom príprav na MS vo futbale.

Komentáre ( 0)