05. 03. 2021 13:31 | KEMEROVO/rd

Hodiny ju bil a mučil, polícia na sedem volaní nereagovala. Rusko šokoval otrasný prípad

V spise sa uvádza, že na jej tele nenechal jedno miesto nedotknuté.

Zavraždená Vera.
Zavraždená Vera. Foto: Profimedia.sk

Ruskú spoločnosť pred týždňom šokovalo zistenie, že polícia v sibírskom meste Kemerovo v januári minulého roka ignorovala domácu roztržku, ktorá sa skončila brutálnou vraždou.

Študentku Veru Pechtelevovú (†23) zavraždil jej expartner Vladislav Kanjus. O prípade len pred pár dňami informovala spoluzakladateľka organizácie pre obete domáceho násilia Alena Popová.

Podľa informácií zo spisuje vyplýva, že Vera sa chcela s partnerom rozísť. V deň svojej smrti si šla do jeho bytu vyzdvihnúť osobné veci, Vladislav ju však nenechal odísť. Keď ju napadol, pokúsila sa utiecť, muž ju však dobehol a odvliekol z dverí.

Kanjus ženu niekoľko hodín bil a týral. Susedia počuli jej krik a najmenej sedemkrát volali na políciu. Na ich žiadosť však nikto nereagoval.

Keď sa už nárek nedal vydržať, susedia sa rozhodli, že vyrazia dvere do jeho bytu. Veru tam však našli zaškrtenú káblom od žehličky.

Vera s expriateľom, ktorý ju zabil.
Vera s expriateľom, ktorý ju zabil. Foto: Profimedia.sk
 

Kanjus svojej bývalej priateľke spôsobil celkovo 56 poranení. Na jej tele vyšetrovatelia objavili množstvo podliatín, rezných rán, zlomený nos a roztrieštenú lebku. „Nenechal ani jedno miesto na jej tele nedotknuté," uviedla Popovová.

Kanjusovi za vraždu hrozí šesť až 15 rokov za mrežami. Popovová kritizuje, že ho štát stíha za „prostú" vraždu a nie za úkladnú, za ktorú môže súd uložiť až doživotie.

Príbuzní zavraždenej vytvorili online petíciu, v ktorej žiadajú vážnejšie obvinenie, štátny zástupca to však ignoroval.

„Obžaloba neuvádza, že Kanjus Veru bil a umučil ju k smrti. Táto skutočnosť môže viesť k relatívne krátkemu trestu s možnosťou podmienečného prepustenia," uviedla Popovová pre server Meduza. Petíciu za prísnejšie potrestanie podpísalo už cez 126-tisíc ľudí.

Verina matka Oksana v rozhovore uviedla, že štátny zástupca sa bráni ťažšiemu obvineniu. „Keď úradníci podali prípad na súd, zhrnuli vraždu relatívne nevinne. Opakovane udretá a štyrikrát škrtená, to bolo všetko. Mučenie sa tam vôbec neobjavilo," povedala.

Komentáre ( 0)