26. 03. 2021 11:42 | KÁHIRA/jh

Kapitán lode, ktorá zablokovala Suezský prieplav, robil zložitý manéver. Vytvoril bizarný obrazec

Pohyb lode zachytila služba VesselFinder.

lod.jpg
lod.jpg

Suezský prieplav je stále zablokovaný. Obrovskú nákladnú loď Ever Given sa stále nepodarilo odtiahnuť. Môže to trvať niekoľko dní, najhoršie odhady hovoria aj o týždňoch.

Spoločnosti, ktoré využívajú lodnú dopravu, prichádzajú o peniaze. Podľa výpočtov agentúry Bloomberg znamená narušenie plavby v egyptskom Suezskom prieplave každý jeden deň stratu takmer 10 miliárd dolárov (8,5 miliardy eur). Vlastník plavidla, japonská spoločnosť Shoei Kisen Kaisha, sa za incident ospravedlnila.

Zábery na kolónu v Suezskom prieplave: Uviaznutá loď veľká ako mrakodrap spôsobila zmätok vo svete

Zatiaľ nie je jasné, ako k incidentu došlo. Kapitán lode ale čelí veľkej kritike najmä po tom, čo služba VesselFinder zverejnila video manévrovania lode pred vstupom do prieplavu.

Kapitán si krátil čas čakaním na povolenie k vstupu zložitým manévrovaním lode. Plavidlom „nakreslil" obrazec, ktorý pripomína obrovský mužský pohlavný orgán. Dokazuje to aj video zachytávajúce elektronickú stopu pohybu lode.

 

Kapitán viedol 400-metrovú loď tak, že vytvoril erotickú kresbu a video je momentálne na internete virálne. Hovorca spoločnosti Bernhard Schulte Shipmanagement, ktorá loď Ever Given spravuje, uviedol, že nie je nezvyčajné, keď lode čakajúce na vstup sa plavia ako chcú. Podľa neho ide o čistú náhodu, že loď vytvorila spomínaný obrazec, uviedol portál nypost.com.

Nákladná loď zablokovala Suezský prieplav ešte v utorok. Dôležitá obchodná a lodná cesta je tak nedostupná a lode čakajúce na vstup vytvorili poriadnu kolónu.

Satelitná snímka na zablokovaný Suezský prieplav
Satelitná snímka na zablokovaný Suezský prieplav Foto: TASR/AP
 

Komentáre ( 0)