28. 03. 2021 08:30 | INDONÉZIA/TASR

Pred katedrálou v Indonézii sa odpálil samovražedný útočník, hlásia zranených

V kostole v momente výbuchu slúžil omšu kňaz na sviatok Kvetnej nedele.

Samovražedný útočník sa odpálil pred katedrálou
Samovražedný útočník sa odpálil pred katedrálou Foto: TASR - AP
Samovražedný útočník sa v Indonézií odpálil pred katedrálou
Samovražedný útočník sa v Indonézií odpálil pred katedrálou
Samovražedný útočník sa v Indonézií odpálil pred katedrálou

Samovražedný útočník odpálil v nedeľu nálož pred rímskokatolíckou katedrálou v meste Makasar na indonézskom ostrove Sulawesi. Zranenia utrpelo najmenej deväť ľudí, oznámila polícia.

Video natočené mobilným telefónom, ktoré získala agentúra AP, zachytáva časti tela neďaleko horiaceho motocykla pri bránach katedrály v Makasare, metropole provincie Južné Sulawesi.

Katolícky kňaz Wilhelmus Tulak, ktorý slúžil omšu na sviatok Kvetnej nedele, novinárom povedal, že zhromaždených veriacich vystrašil zvuk silného výbuchu, keď sa práve bohoslužba skončila. Členovia ochranky si podľa Tulaka všimli dvoch podozrivých motoristov, ktorí chceli vstúpiť do areálu kostola, a keď ich chceli zastaviť, jeden z nich odpálil bombu a zomrel pri bráne.

Polícia Južného Sulawesi uviedla, že o život prišiel najmenej jeden atentátnik a zranenia utrpeli štyria strážcovia a piati civilisti.

Indonézia, najľudnatejšia krajina s moslimskou väčšinou na svete, bojuje proti militantom od bombových útokov na ostrove Bali, pri ktorých v roku 2002 zahynulo 202 ľudí, prevažne zahraničných turistov. Útoky na cudzincov v posledných rokoch z veľkej časti vystriedali menšie a menej smrtiace útoky zamerané voči vláde, polícii, protiteroristickým jednotkám a ľuďom, ktorých militanti považujú za neveriacich, približuje AP.