29. 03. 2021 16:30 , článok bol aktualizovaný 29. 03. 2021 16:30 | KÁHIRA/TASR -aktual.

Cesta v Suezskom prieplave je konečne voľná. Kontajnerová loď smeruje von z kanála

Po týždni sa ju podarilo uvoľniť.

Kontajnerová loď zablokovala Suezský prieplav
Kontajnerová loď zablokovala Suezský prieplav Foto: Profimedia

Obrovskú kontajnerovú loď Ever Given, ktorá takmer týždeň blokovala Suezský prieplav, sa v pondelok podarilo opäť dostať na vodu a smeruje von z kanála. Oznámila to spoločnosť SCA spravujúca Suezský prieplav, informovala agentúra AP.

Na videozázname, ktorý zverejnila SCA, je vidieť, ako loď sprevádzali remorkéry, ktoré ju pomohli vyslobodiť, pričom každý z nich radostne zatrúbil.

Šéf SCA Usáma Rabíja obnovenie lodnej dopravy v Suezskom prieplave oznámil vo vyhlásení krátko po tom, čo weby ukázali, že trasa bola ešte raz diagonálne zablokovaná, píše agentúra AFP.

Loď dlhá približne 400 a široká 60 metrov bola od 23. marca priečne zakliesnená v Suezskom prieplave a blokovala premávku v oboch smeroch na jednej z najrušnejších námorných trás na svete. Na jej vyslobodenie čakali desiatky lodí na oboch koncoch prieplavu i tých, ktoré už uviazli v systéme kanálov.

Loď s výtlakom 224 000 ton prevádzkuje taiwanská spoločnosť Evergreen Marine. Majiteľom lode je však japonská lodná spoločnosť Shoei Kisen KK.

Kapitán lode, ktorá zablokovala Suezský prieplav, robil zložitý manéver. Vytvoril bizarný obrazec


Komentáre ( 0)