31. 03. 2021 09:16 | USA/TASR

Kauza zabitia Georga Floyda: Svedkyňa na súde uviedla, že muž prosil o život

Bývalému policajtovi Derekovi Chauvinovi hrozí niekoľkoročné väzenie.

George Floyd znázornený na maľbe
George Floyd znázornený na maľbe Foto: TASR/AP

Tínedžerka, ktorá natočila na mobil brutálny policajný zákrok, pri ktorom vlani v máji v americkom meste Minneapolis zomrel Afroameričan George Floyd, v utorok počas druhého dňa súdneho pojednávania v procese s bývalým policajtom Derekom Chauvinom obžalovaným z vraždy vypovedala, že Floyd prosil o život, a priznala i pocity viny, že mu nedokázala pomôcť. Informovala o tom agentúra AP.

„Nebolo to správne. Trpel. Mal bolesti. Vedela som, že to nie je správne. Všetci sme vedeli, že to nie je správne," povedala 18-ročná Darnella Frazierová v reakcii na to, prečo incident zaznamenala na video.

Dodala, že Floyd bol vystrašený a prosil o život. Zároveň so slzami v očiach upozornila na to, že to isté sa mohlo stať i jej príbuzným: „Mám černocha otca i brata. Mohol to byť jeden z nich," upozornila. Priznala, že Floydovi sa stále dookola v duchu ospravedlňuje za to, že nespravila viac a fyzicky nezasiahla, aby mu zachránila život.

Frazierová vypovedala v utorok spolu s ďalšími tromi osobami, ktoré mali v čase spáchania skutku menej než 18 rokov. Porotcovia však ich tváre nevideli, keďže kamery boli vypnuté a identifikovaní boli len prvými menami.

Dve priateľky - Alissa a Kalen - zase uviedli, že Floyd „len ležal na zemi, už nebojoval a nekládol odpor".

Bývalý policajt obžalovaný zo zabitia Georga Floyda
Bývalý policajt obžalovaný zo zabitia Georga Floyda Foto: TASRAP
 

Donald Williams (33), ktorý po tom, čo Floyda v bezvedomí odviezla sanitka, privolal núdzovú linku 911, povedal, že bol presvedčený, že je svedkom vraždy. „Nevedel som, čo viac spraviť," dodal s tým, že keď prišiel na miesto činu, Floyd bol už v nebezpečenstve.

Poslednou svedkyňou v utorok bola hasička mimo služby Genevieve Hansenová (27), ktorá pred súdom uviedla, že policajti jej zabránili, aby Floydovi poskytla prvú pomoc.

V pondelok si porota vypočula úvodné reči obžaloby a obhajoby. Chauvin podľa obžaloby nedodržal policajné postupy a bezcitne tlačil kolenom k zemi Floydovo nehybné telo vyše deväť minút, až kým ho neodniesli záchranári.

Za vraždu druhého stupňa hrozí Chauvinovi 40-ročné väzenie a za zabitie ďalších desať rokov. Je taktiež obvinený z vraždy tretieho stupňa, za čo je trestná sadzba až 25 rokov.