06. 04. 2021 06:39 | MINNEAPOLIS/TASR

Expolicajt Chauvin porušil pravidlá pri zásahu voči Floydovi

Vo výpovedi na súde to konštatoval šéf polície v Minneapolise.

Šéf polície v Minneapolise Medaria Arradondo.
Šéf polície v Minneapolise Medaria Arradondo. Foto: TASR/AP
Policajt Derek Chauvin, ktorý kľačal na krku spútaného Afroameričana Georgea Floyda.
George Floyd a policajt, ktorý ho usmrtil, sa údajne poznali. Potvrdil to ich bývalý kolega
Bývalý policajt Derek Chauvin, ktorý je obžalovaný zo zabitia Georga Floyda.

Postup bývalého policajta Dereka Chauvina voči Afroameričanovi Georgeovi Floydovi bol porušením pravidiel, ktorými sa riadi polícia v Minneapolise. Vo svojej výpovedi na súde to v pondelok uviedol jej šéf Medaria Arradondo, informovali agentúry DPA a AFP.

Chauvin vlani 25. mája zatýkal Floyda pre podozrenie z platenia falošnou 20-dolárovou bankovkou. Z videa nakrúteného okoloidúcou svedkyňou vyplýva, že presne deväť minút a 29 sekúnd mu kľačal kolenom na krku, hoci Floyd sa opakovane sťažoval, že nemôže dýchať a nakoniec omdlel. Neskôr v nemocnici konštatovali jeho smrť.

Na snímke z videozáznamu policajný dôstojník v Minneapolise Derek Chauvin kľačí na krku Georga Floyda.
Na snímke z videozáznamu policajný dôstojník v Minneapolise Derek Chauvin kľačí na krku Georga Floyda. Foto: TASR/AP
 

Tento postup "nie je súčasťou našej politiky, nie je súčasťou nášho výcviku a určite nie je súčasťou našej etiky alebo našich hodnôt". Chauvin mal prestať používať fyzickú silu, keď Floyd, ležiaci na bruchu na zemi s putami na rukách, prestal klásť odpor, povedal Arradondo.

Predovšetkým však mal Floyda pustiť v okamihu, keď bol v núdzi a pokúšal sa to dať slovne najavo. Chauvin tým nielenže porušil pokyny o použití sily, ale tiež nedodržal nariadenia o deeskalácii a pomoci.

Chauvin, ktorého Arradondo po incidente prepustil zo služby, je obvinený okrem iného z vraždy druhého stupňa, za čo mu v štáte Minnesota hrozí až 40 rokov väzenia. Chauvin všetky obvinenia odmieta.