08. 04. 2021 12:16 | TCHAJ-PEJ/kc, TASR

VIDEO: Taiwanská vláda zverejnila zábery najtragickejšieho vlakového nešťastia za 70 rokov

Pri nehode zahynulo až 51 ľudí a ďalších 178 cestujúcich utrpelo zranenia.

Priemyselná kamera zachytila moment tesne pred nárazom vlaku do nákladiaka.
Priemyselná kamera zachytila moment tesne pred nárazom vlaku do nákladiaka. Foto: Reuters

Taiwanská vláda zverejnila dramatické zábery z kabíny strojvedúceho vlakovej súpravy, ktorá minulý týždeň v plnej rýchlosti narazila do nákladného auta.

Predstavitelia taiwanských železníc uviedli, že nehodu pri meste Chua-lien spôsobilo vozidlo vykonávajúce údržbu železničnej trate, ktorého vodič dostatočne nezatiahol ručnú brzdu. Zle zaparkovaný prázdny kamión sa následne zrútil po svahu zo staveniska na železničnú trať asi minútu pred príchodom vlaku.

Vagóny vykoľajeného vlaku narážali do stien tunela, pričom záchranári sa následne celé hodiny komplikovane dostávali k uviaznutým pasažierom. Niektorým z cestujúcich sa podarilo rozbiť okná a z vlaku vyliezli cez strechu.

 

Pri nehode zahynulo až 51 ľudí a ďalších 178 cestujúcich utrpelo zranenia. Ide tak o najhoršie vlakové nešťastie na Taiwane za prinajmenšom 70 rokov.

Vo vlaku s ôsmimi vozňami sa viezlo približne 480 ľudí. Cestovali z Tchaj-pej na východné pobrežie. Väčšina z nich sa tam presúvala v súvislosti s nadchádzajúcim sviatkom, pri ktorom Taiwančania čistia a upratujú cintoríny a hroby či hrobky svojich blízkych a prejavujú úctu svojim predkom.

Taiwanské ministerstvo spravodlivosti najskôr v sobotu informovalo, že prokuratúra požiadala o zadržanie šoféra nákladiaka na základe obvinenia z usmrtenia a nedbalosti. Súd ale neskôr muža prepustil na kauciu 500-tisíc taiwanských dolárov (15-tisíc eur). Muž má zákaz opustiť Taiwan a musí sa zdržiavať v meste Chua-lien.

Komentáre ( 0)