13. 04. 2021 10:38 | TERST/rd

VIDEO: Populárny taliansky prístav zaplnili medúzy, ich prítomnosť v historickom meste je neobvyklá

Zábery morských živočíchov zaplavili sociálne siete.

Kŕdeľ medúz v Terste.
Kŕdeľ medúz v Terste. Foto: reprofoto: Reuters

Obyvateľom talianskeho prístavu sa minulý týždeň naskytol neobyčajný pohľad. Do tamojších vôd zavítalo obrovský kŕdeľ medúz. Prítomnosť týchto pŕhlivcov v historickom meste je neobvyklá.

Uplynulý piatok (9.4.) ich nakrútil Lorenzo Zuffi, čoskoro sa pridali aj ďalší obyvatelia mesta na severe Talianska a zábery morských živočíchov zaplavili sociálne siete.

Podľa odborníkov ide o korenoústky s latinským názvom Rhizostoma pulmo. Klobúk týchto dravých medúz, ktoré sa živia planktónom aj ďalšími drobnými morskými živočíchmi, môže dosahovať v priemere až 80 centimetrov.

Hoci korenoústky disponujú jedom, ktorý je pre človeka toxický, ich popŕhlenie je veľmi slabé a nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo.

Podľa Nicolu Bressiho, zoológa Terstského prírodopisného múzea, medúzy do prístavu zaniesli prúdy a silný vietor.

„Na hladine sa zdržujú pravdepodobne preto, že na jar sa práve hladina najviac zahrieva, je tam viac svetla, a tak aj viac planktónu,“ uviedol Bressi.

Ten však povedal aj ďalší dôvod, prečo sa medúzy v prístave objavili. Rovnako ako medúzy aj viacero druhov rýb sa živí planktónom.

V Jadranskom mori sa však ryby lovia vo veľkom, z čoho profitujú práve medúzy. To by vysvetľovalo aj ich častejšie pozorovanie pri ľudských sídlach. Bressi však dodáva, že k potvrdeniu tejto teórie by bolo potrebných viac dát.

 

Komentáre ( 0)