15. 04. 2021 14:49 | PRAHA/TASR

Heger sa v Prahe stretol s Babišom. Slovensko venuje Česku desaťtisíc vakcín Moderna

Slovensko by podľa Babiša malo mať prioritu pri uvoľňovaní režimu na hraniciach.

Na snímke slovenský premiér Eduard Heger (vľavo) a český premiér Andrej Babiš počas stretnutia v Prahe.
Na snímke slovenský premiér Eduard Heger (vľavo) a český premiér Andrej Babiš počas stretnutia v Prahe. Foto: TASR
Na snímke slovenský premiér Eduard Heger (vľavo) a český premiér Andrej Babiš počas stretnutia v Prahe.
Slovenská delegácia na zámku v Lánoch.
Na snímke predseda vlády SR Eduard Heger (vpravo) a český prezident Miloš Zeman počas stretnutia na zámku v Lánoch.

Slovenský premiér Eduard Heger sa vo štvrtok v Kramářovej vile v Prahe stretol s českým premiérom Andrejom Babišom. Stretnutie sa odohralo v rámci Hegerovej prvej oficiálnej zahraničnej cesty vo funkcii predsedu vlády SR. Ešte predtým ho na zámku v Lánoch prijal český prezident Miloš Zeman.

S českým premiérom má Heger rokovať o vzájomných bilaterálnych vzťahoch, ako aj o aktuálnych európskych a zahranično-politických témach. Venovať sa majú boju s pandémiou ochorenia COVID-19, plánu obnovy či vývoji situácie na Ukrajine.

V rámci návštevy sa slovenský premiér stretne aj s predstaviteľmi českého parlamentu - predsedom Senátu Milošom Vystrčilom a predsedom Poslaneckej snemovne Radkom Vondráčkom. Oficiálnu návštevu Českej republiky má Heger ukončiť položením venca k hrobu neznámeho vojaka na Národnom pamätníku na Vítkove.

 

Babiš: Slovensko by malo mať prioritu pri uvoľňovaní režimu na hraniciach

Slovensko by malo mať prioritu pri uvoľňovaní režimu na hraniciach s Českou republikou, situáciu budú hodnotiť na budúci týždeň. Po rokovaní s predsedom vlády SR Eduardom Hegerom to vo štvrtok vyhlásil český premiér Andrej Babiš. Zatiaľ však nevedel povedať detaily uvoľňovania režimu na hraniciach.

„Z hľadiska krajín, ktoré sú okolo nás, Slovensko by určite malo mať prioritu. Budeme to riešiť, vieme, že tisíce študentov u nás študujú,” pripomenul český premiér na spoločnej tlačovej konferencii s Hegerom.

Poukázal tiež na to, že hoci krajina začala tento týždeň "masívne" uvoľňovať opatrenia, stále je v nemocniciach vysoký počet hospitalizovaných. Ak sa situácia bude vyvíjať priaznivo, mohlo by Česko pristúpiť k ďalšiemu uvoľneniu od 26. apríla, to je však podľa neho najmä na epidemiológoch.

Slovensko venuje Českej republike desaťtisíc vakcín Moderna

Slovensko venuje Českej republike 10.000 vakcín Moderna. Vo štvrtok to počas prvej zahraničnej cesty v Prahe na tlačovej konferencii za prítomnosti českého premiéra Andreja Babiša povedal premiér SR Eduard Heger.

Heger pripomenul, že očkovanie je ten najdôležitejší proces v boji proti pandémii a je nevyhnutné zachovať kontinuitu vakcinácie. Český premiér Babiš symbolické gesto Slovenska ocenil. Označil ho za prejav solidarity. „Ide o štvrtú krajinu, ktorá nám takýmto spôsobom vyjadruje solidaritu, veľmi ďakujeme,” reagoval Babiš.

Heger zároveň dodal, že otázka prekračovania hraníc ľuďmi, ktorí sa zaočkujú ešte neregistrovanou ruskou vakcínou Sputnik V, bude medzinárodnou záležitosťou. „Nie je však naším cieľom, aby sme z občanov spravili ľudí rôznych kategórií, keď budú očkovaní inou ako registrovanou vakcínou,” uistil Heger.

Komentáre ( 0)