18. 04. 2021 22:20 | PRAHA/TVNOVINY.sk

Kto sú agenti údajne stojaci za výbuchom vo Vrběticích? Tu sú podrobnosti

Explózia mohla súvisieť s Bulharskom alebo Sýriou.

Rusov obvinili z útoku na Skripaľovcov
Rusov obvinili z útoku na Skripaľovcov Foto: TASR

Za výbuchom muničných skladov v Vrběticích na Zlínsku, ku ktorému došlo v roku 2014, stáli podľa novo zverejnených informácií českých tajných služieb ruskí agenti. Politici hovoria o štátnom terorizme, polícia vyhlásila pátranie po špiónoch, ktorí stáli aj za britskou otravou agenta Skripaľa. Dôvod údajnej špiónskej prítomnosti v muničnom sklade ale nie je zrejmý - médiá hovoria o sýrskej i bulharskej stope. Sklad číslo 16 vo Vrběticích explodoval 16. októbra 2014 , druhý sklad číslo 12 potom 3. decembra toho istého roku a podľa sobotňajšieho vyjadrenia predsedu vlády Andreja Babiša "existuje dôvodné podozrenie", že za výbuchom stoja dôstojníci z jednotky 29155 z ruskej vojenskej spravodajskej služby GRU. Píše web ČT24.

Tajná služba, ktorej celý názov znie Hlavná správa rozviedky generálneho štábu ozbrojených síl Ruskej federácie, je najväčšou ruskou vojenskou rozviedkou a jej agenti spadajú priamo pod náčelníka generálneho štábu a ruského ministra obrany.

Podľa pozorovateľov sa GRU výrazne angažovala napríklad pri ruskej okupácii ukrajinského Krymu v roku 2014, proruskej vzbure v ukrajinskom Donbase, ale aj na sýrskom bojisku. Samotná služba ale informácie o svojich aktivitách nezverejňuje, takisto jej štruktúra, počet členov a financovanie sú ruským štátnym tajomstvom - a podľa investigatívneho reportéra Respektu Jaroslava Spurného sa o existencii útvaru 22951, ktorý mal stáť za nešťastím v Česku, vie ešte len dva roky. To vysvetľuje, prečo si české bezpečnostné inštitúcie začali explóziu a ruskú špionáž spájať až v rokoch 2018 a 2019.

Dvaja muži z Ostrovov

Česká polícia vyhlásila pátranie po dvoch mužoch s ruskými pasmi, ktorí sa od 11. do 16. októbra 2014 pohybovali v Prahe, Moravskosliezskom a Zlínskom kraji. Podľa fotografií ide o podozrivých z otravy agenta Skripaľa, ku ktorému došlo vo Veľkej Británii v marci 2018.

V októbri 2018 investigatívny web Bellingcat za prispenia ruského serveru The Insider týchto mužov identifikoval ako agentov vojenskej tajnej služby GRU Alexandra Miškina a Anatolija Čepigu. Na Ostrovy prišli s pasmi na meno Alexander Petrov a Ruslan Boširov a Západ ich považuje za ruských travičov, kdežto Rusko ich prezentuje ako civilistov.

Za pozornosť v tomto kontexte stojí, že Rusi oboch údajných civlistov Miškina a Čepigu už v roku 2014 vyznamenali titulom Hrdina Ruska, a to priamo z rozhodnutia prezidenta Vladimira Putina. Vyznamenanie od prezidenta mal Miškin dostať za "činnosť vzťahujúcu sa k okupácii na Kryme alebo ku zvrhnutému ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi", uviedol v roku 2018 Bellingcat. Janukovyč bol na Putinov pokyn počas protivládnych búrok v Kyjeve v roku 2014 tajne prepravený na Rusmi kontrolovaný Krym.

Krátko po vyznamení sa Miškin, rovnako ako Čepiga presťahoval do bytu v moskovskom mrakodrape za 350 000 dolárov. Byt nekúpil, bol mu podľa oficiálnych záznamov pridelený.

Príchod do Česka

Obaja muži sa po Česku pohybovali najmenej od 11. do 16. októbra 2014. Preukazovali sa ruskými pasmi s menami Alexander Petrov a Ruslan Boširov, následne pasom Moldavska na meno Nicolai Popa a pasom Tadžikistanu na meno Ruslan Tabarov.

Čo na Morave robili, nie je zrejmé. V čase, keď sa mali Čepiga s Miškinom vo Vrběticích nachádzať, sa tu podľa polície vyskladňovali zbrane, ktoré mal nakúpiť jeden z významných bulharských obchodníkov so zbraňami. Zrejme dodával zbrane na Ukrajinu, ktorá bola práve vo vojne s Ruskom, uviedol Respekt.

"Podľa našich zistení je veľmi pravdepodobná verzia, že k výbuchu došlo v okamihu, keď sa niekto snažil prepašovať nástražný výbušný systém do dodávky Emiliana Gebreva, a tieto zbrane s najväčšou pravdepodobnosťou mali skončiť na Ukrajine. Zdá sa, že tento nástražný systém vybuchol skôr, ako mal, a spôsobil tú škodu, ktorú mal spôsobiť, "opísal redaktor Respektu Jaroslav Spurný.

Podľa Respektu a Rádiožurnálu sa vraj podozrivá dvojica mužov, ktorá má údajne stáť za výbuchmi, dopredu do skladu objednala e-mailom. Advokát skupiny Imex Group, ktorá mala v skladoch uložený muničný materiál a zbrane, uviedol, že nikto taký do firmy neprišiel.

Munícia mala explodovať až neskôr v Bulharsku, povedal Hamáček

Podľa ministra vnútra Jana Hamáčka (ČSSD), ktorý je poverený aj riadením ministerstva zahraničia, polícia pracuje s verziou, že munícia mala explodovať až neskôr v Bulharsku. V muničnom sklade vo Vrběticích na Zlínsku explodovala prvá munícia 16. októbra 2014, pri výbuchu zomreli dvaja ľudia. Ďalšia veľká explózia potom nastala 3. decembra. "Dá sa povedať, že sa pri prvom výbuchu odohralo niečo iné, než bolo plánované," uviedol Hamáček.

Bulharská stopa

Prípad by tak mohol mať spojitosť s bulharským obchodníkom so zbraňami Emilijanem Gebrevom, na ktorého upozornil Respekt. Česko už na vyšetrovaní výbuchov s Bulharskom podľa Hamáčka spolupracuje. Minister vnútra tiež uviedol, že má informácie o tom, že sa ruskí agenti o areál vo Vrběticích pred výbuchom aktívne zaujímali. Či boli priamo na mieste, nespresnil. Dôkazy o zapojení Ruska sú podľa Hamáčka dostatočné. Česko preto požiada Rusko, aby polícia mohla agentov vojenskej tajnej služby GRU vypočuť. "Polícia sa pokúsi tých dvoch vypočuť. Ale vzhľadom k tomu, ako ruská strana pristupovala v minulosti k týmto veciam, tak pochybujem o tom, že táto pomoc bude poskytnutá, "podotkol Hamáček.

Premiér Babiš potvrdil, že prípad dvojice ruských agentov súvisí s bulharským obchodníkom so zbraňami aj kauzou Skripaľ. "Podľa toho, čo hovoria naše služby, bola preukázaná prítomnosť týchto agentov, ktorí sa potom vyskytli aj v kauze pokusu o vraždu práve bulharského obchodníka aj v kauze Skripaľ," povedal predseda vlády v nedeľných Udalostiach.

Sýrska väzba

Podľa serveru Seznam Správy sa ruská rozviedka GRU zamerala na Vrbětice kvôli vojne v Sýrii, kam mala údajne z vrbětického skladu smerovať munícia. Podľa vyšetrovateľov mohlo ísť o sabotáž, aby zo skladu nemohla munícia putovať k Američanom, ktorí tak chceli pomôcť povstalcom v Sýrii bojujúcim proti prezidentovi Assadovi. Rusi naopak Assadov režim podporovali.

Vyšetrovatelia sa podľa informácií Seznam Správy domnievajú, že ruskí agenti pri návšteve skladu tajne inštalovali výbušný systém, ktorý potom nechtiac iniciovali dvaja zamestnanci, ktorí na mieste zahynuli. O aký systém išlo, zatiaľ kriminalisti nevedia. Vo Vrběticích vtedy explodovalo aj desaťtisíc kusov samopalov, s ktorými sa bojovalo v Sýrii; rovnakým typom Sobotkova vláda podporila kurdských bojovníkov. Podobnú akciu, teda proti dodávkam zbraní do Sýrie či na Ukrajinu, vykonali ruskí agenti zrejme aj v Bulharsku.

Web Lidovky.cz uviedol s odkazom na zdroje blízke vyšetrovaniu, že hľadaní muži sa do areálu vo Vrběticích dostali už 15. októbra, deň pred výbuchom, a nastražili tam výbušné zariadenie. To však s najväčšou pravdepodobnosťou explodovalo skôr, ako plánovali, zabiť zrejme malo niekoho, komu bola určená dodávka zbraní, uviedli Lidovky.cz.

Komentáre ( 0)