22. 04. 2021 06:10 | RÍM/TASR

V Taliansku zadržali podozrivého z účasti na útoku v Nice z roku 2016

Útok si vyžiadal 86 obetí na životoch a 458 zranených.

Vodič nákladiaku vrazil úmyselne do davu ľudí oslavujúcich Deň dobytia Bastily na promenáde Promenade des Anglais.
Vodič nákladiaku vrazil úmyselne do davu ľudí oslavujúcich Deň dobytia Bastily na promenáde Promenade des Anglais. Foto: TASR

Talianska polícia zadržala muža podozrivého zo spolupáchateľstva v prípade teroristického útoku vo francúzskom meste Nice z roku 2016, pri ktorom zahynulo 86 ľudí. Informovali o tom v stredu agentúry AFP, AP a DPA.

Dvadsaťosemročný Albánec identifikovaný ako Endri Elenzi je podozrivý z predaja zbraní útočníkovi z Nice, informovali talianske médiá.

Talianska polícia uviedla, že muža, na ktorého bol vydaný európsky zatykač, zadržali neďaleko mesta Sparanise severne od Neapola vďaka koordinovanému úsiliu talianskych, albánskych a francúzskych orgánov.

K teroristickému útoku v Nice došlo 14. júla 2016, keď islamský extrémista Mohamed Lahouaiej-Bouhlel vrážal kamiónom do ľudí oslavujúcich Deň Bastily. Útok si vyžiadal 86 obetí na životoch a 458 zranených. Páchateľa polícia zastrelila.

Muž konal podľa vyšetrovateľov v súlade s výzvami rôznych islamistických organizácií vrátane IS na využívanie motorových vozidiel pri vraždení "neveriacich". Podľa ľudí z okruhu svojich známych bol moslimom, avšak nebol vnímaný ako silno veriaci človek.