22. 04. 2021 11:10 | MOSKVA/TASR

Protesty po celom Rusku: Ľudia podporujú Navaľného, polícia zadržala stovky demonštrantov

Polícia násilne rozháňala davy šokovými obuškami.

Protest v Rusku za Navaľného
Protest v Rusku za Navaľného Foto: Profimedia

Ruská polícia zadržala vyše 1700 ľudí na zhromaždeniach na podporu kritika Kremľa Alexeja Navaľného, ktoré sa v stredu konali v desiatkach miest po celom Rusku. Vo štvrtok o tom informovala ľudskoprávna organizácia OVD-Info, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra AFP.

V stredu večer vyšli do ulíc tisíce ľudí. Žiadali slobodu a náležitú lekársku starostlivosť pre väzneného Navaľného, ktorý drží v trestaneckej kolónii pri Moskve tri týždne protestnú hladovku.

Kauza Vrbětice spôsobila rozruch. Podľa prieskumu vidí väčšina Čechov Rusko ako hrozbu

Ruská opozícia zorganizovala demonštrácie v desiatkach miest a najväčšie sa konalo v metropole Moskva.

Organizácia OVD-Info, ktorá monitoruje zatýkanie na opozičných protestoch, uviedla, že do štvrtka rána polícia zadržala "1783 ľudí v 97 mestách". Účastníci na nepovolených demonštráciách v Rusku môžu dostať pokutu alebo niekoľko dní väzenia. Väčšinu ľudí - 805 - zatkli v Petrohrade, kde polícia násilne rozháňala davy šokovými obuškami.

Protest v Rusku za Navaľného
Protest v Rusku za Navaľného Foto: Profimedia
 

Medzi zadržanými bola aj Navaľného tlačová tajomníčka Kira Jarmišová. Dostala desať dní väzenia za vyzývanie ľudí na účasť na nepovolených zhromaždeniach.

Navaľného kľúčovú spolupracovníčku Ľubov Soboľovú takisto dali ešte pred zhromaždením v Moskve do policajnej väzby a v priebehu štvrtka sa má postaviť pred súd.

Opozičného politika odsúdili na dva a pol roka väzenia za starú kauzu sprenevery a tento trest si odpykáva v trestaneckej kolónii približne 100 kilometrov východne od Moskvy.

Zdravie sa mu však od začiatku protestnej hladovky vážne zhoršilo. Drží ju preto, aby dostal správnu lekársku starostlivosť, keďže ho trápi niekoľko zdravotných ťažkostí ako bolesti chrbta a znecitlivenie dolných končatín.