23. 04. 2021 07:49 | WELLINGTON/TASR

Strelec z Christchurchu stiahol žiadosti, s ktorými sa obrátil na súd

Tarranta vlani odsúdili na doživotie.

Brenton Tarrant na súde
Brenton Tarrant na súde Foto: TASR/AP

Páchateľ streľby v dvoch mešitách na Novom Zélande Brenton Tarrant, odsúdený na doživotie, stiahol právne námietky, ktoré podal na súde a žiadal v nich preskúmať podmienky svojho väznenia a tiež status „teroristického subjektu".

Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na súdny dokument, ktorý v piatok (23. 4.) zverejnil sudca najvyššieho súdu so sídlom v Aucklande Geoffrey Venning.

„Pán Tarrant teraz oznámil, že si želá stiahnuť dve predchádzajúce žiadosti o súdne preskúmanie, na ktoré sa odvolával vo svojej pôvodnej komunikácii so súdom," povedal.

Mŕtvi a zranení po streľbe v dvoch mešitách v meste Christchurch.
Mŕtvi a zranení po streľbe v dvoch mešitách v meste Christchurch. Foto: TASR/AP Photo/Mark Baker
 

Austrálsky belošský rasista Brenton Tarrant bol vlani v auguste odsúdený na doživotné väzenie bez možnosti podmienečného prepustenia za vraždy v dvoch mešitách v meste Christchurch, kde prišlo o život 51 ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia. Tento najzávažnejší prípad masovej streľby v dejinách krajiny sa odohral 15. marca 2019.

Tarrant, ktorý je austrálskym štátnym príslušníkom, má ako jediná osoba na Novom Zélande štatút teroristu. V marci 2020 sa priznal k 51 obvineniam z vraždy, 40 pokusom o vraždu a k jednému obvineniu z terorizmu.

Pozrite si archívnu reportáž: