23. 04. 2021 15:16 | MOSKVA/kc

Moskva zverejnila video, ktoré ukazuje odsun ruských vojakov od východných hraníc Ukrajiny

Z vyhlásenia ruského ministra obrany nie je jasné, či budú stiahnuté všetky jednotky dodatočne vyslané na Krym a k juhozápadnej hranici s Ukrajinou.

Ruské vojská  sa sťahujú z Krymu.
Ruské vojská sa sťahujú z Krymu. Foto: YouTube/Ministerstvo obrany Ruska

Rusko začalo v piatok s odsunom svojich vojakov z manévrov prebiehajúcich neďaleko hraníc s Ukrajinou, kde ich posilnená prítomnosť vystupňovala v uplynulých týždňoch napätie medzi Moskvou a Západom.

Ruský minister obrany Sergej Šojgu nariadil jednotkám zúčastneným na cvičeniach, aby začali v piatok s návratom z Krymu a zo západnej hranice Ruska na svoje stále základne.

„Jednotky preukázali svoje obranné schopnosti a ja som sa rozhodol, že cvičenia v Južnom a Západnom vojenskom okruhu ukončím," citovala ministra agentúra AP, podľa ktorej z jeho slov nebolo bezprostredne jasné, či stiahnuté budú všetky jednotky dodatočne vyslané na Krym a k juhozápadnej hranici s Ukrajinou.

Odsun vojsk majú dokazovať aj zábery, ktoré zverejnilo ruské ministerstvo obrany.

 

Jeho oznámenie prišlo po tom, ako ruská armáda vo štvrtok uskutočnila rozsiahle manévre na Krymskom polostrove, na ktorých sa zúčastnili desiatky lodí, stovky bojových lietadiel a tisíce vojakov.

Vojenské cvičenie je považované za najväčšie od roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský Krymský polostrov, respektíve odvtedy, čo začalo podporovať separatistických povstalcov na východe Ukrajiny.

Manévre sa tiež konali v období čoraz častejšieho porušovania prímeria na východe Ukrajiny a masívneho zhromažďovania ruských vojakov pri ukrajinských hraniciach, ktoré znepokojilo západné štáty.

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že na manévroch na Kryme sa zúčastňuje vyše 60 lodí, viac ako 10.000 vojakov, približne 200 lietadiel a asi 1200 armádnych vozidiel. Počas sa vo štvrtok uskutočnilo aj pristátie vyše 2000 výsadkárov a 60 armádnych vozidiel. Výsadkovú operáciu podporili bojové lietadlá.


Zdroj: YouTube/Ministerstvo obrany Ruska

Moskva odmietla obavy Kyjeva a Západu

Rusko minulý týždeň oznámilo, že pohraničné oblasti Čierneho mora neďaleko Krymu až do konca októbra uzatvorí pre zahraničné lode. Avizovalo aj obmedzenia letov v blízkosti Krymu s tým, že je to v úplnom súlade s medzinárodným právom.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba v utorok upozornil, že presun ruských síl pokračuje a očakáva sa, že na budúci týždeň by mohlo byť pri hraniciach okolo 120.000 vojakov. Vyzval tiež západné štáty na sprísnenie sankcií voči Moskve.

Moskva odmietla obavy Kyjeva a Západu zo sústreďovania svojich vojakov pri hraniciach. Tvrdí, že na svojom území môže robiť presuny vojakov podľa uváženia a tie súčasné nikoho neohrozujú. Zároveň Kremeľ dôrazne varoval Ukrajinu, aby sa nepokúšala použiť silu na opätovné získanie kontroly nad samozvanými republikami v Donbase, kde počas sedemročných bojov zahynulo viac ako 14.000 ľudí. Kremeľ nevylúčil, že Rusko bude možno nútené zasiahnuť na ochranu civilistov v tomto regióne.