27. 04. 2021 06:00 | CANBERRA/jh

VIDEO: Invázia myší v Austrálii: Ničia úrodu, napádajú ľudí a kontaminujú vodu

Hlodavce sa extrémne premnožili najmä v Novom Južnom Walese.

Premnožené myši v Austrálii
Premnožené myši v Austrálii Foto: YouTube - repro. foto

Austrálski farmári sú zúfalí. Pre inváziu myší najmä v Novom Južnom Walese prichádzajú o milióny dolárov.

Úrodu im napadol „myší mor". Premnožené hlodavce sa dostávajú aj do obydlí, nemocníc či hotelov, píše austrálsky portál news.com.au. Poľnohospodári hovoria, že hlodavce vrátane potkanov zaplavili rozsiahle územia.


Farmár Ben Sorer uviedol, že cez jeho majetky sa prehnali už miliardy myší. „Mali sme problém s myšami aj roku 1980, ale nebolo to také zlé, ako teraz." Jeden z poľnohospodárov uviedol tohtoročnú stratu až do 300-tisíc dolárov. Myši mu zjedli takmer celú úrodu.

Na internete sa šíria videá hlodavcov z rôznych častí Austrálie. Ľudia si zabezpečujú domy a vo veľkom vykupujú pasce na myši. Zdravotnícke organizácie už nahlásili tri prípady uhryznutia hlodavcami počas návštevy nemocnice.

Premnožené myši majú dopad aj na pomaly sa rozbiehajúci turistický ruch. Na juhozápade štátu museli napríklad zatvoriť motel, pretože nedokázali udržať myši mimo izieb pre hostí.

Otrava pre myši sa neosvedčila. Otrávené hlodavce zaliezajú všade, napríklad aj do rezervoárov pitnej vody, čím ju kontaminujú. V oblastiach, kde je pitná voda vzácna, ide o vážny problém.