02. 05. 2021 19:56 | PANAMA CITY/TV Markíza

Kapsula od SpaceX sa osvedčila. Z vesmíru sa úspešne vrátili štyria astronauti

Odlet museli niekoľkokrát odložiť pre nepriaznivé počasie.

Astronauti Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker a Sóiči Noguči.
Astronauti Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walker a Sóiči Noguči. Foto: TASR/AP

Štyria astronauti v noci bezpečne pristáli v mori. Z vesmíru ich prepravila špeciálna kapsula súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá dopadla do Mexického zálivu. Riskantný manéver sledovali naživo státisíce ľudí.

Počas prípravy na návrat nastupovali štyria astronauti pomaly do kapsuly Crew Dragon. Do tej istej, ktorá ich v novembri na ISS aj dopravila. Odlet museli niekoľkokrát odložiť pre nepriaznivé počasie. Teraz išlo všetko podľa plánu. Kapsula sa od stanice bez problémov odpojila a nabrala smer Zem. V tom čase bola zhruba 420 kilometrov nad africkým Mali.

„Počasie bolo skvelé. Žiaden vietor. Podmienky boli ideálne,“ hovorí expert zo SpaceX Hans Koenigsmann.

O šesť a pol hodiny neskôr prichádza ostro sledovaný a najmä riskantný manéver - kapsula s astronautmi dopadá do mexického zálivu, čo sa doteraz podarilo spoločnosti Elona Muska len raz. Tentoraz dokonca za tmy, čo nebýva zvykom. Z amerických vesmírnych misií pristála naposledy v noci posádka Apolla 8 pri návrate z obežnej dráhy Mesiaca v roku 1968.

V centrále NASA i spoločnosti SpaceX sa začalo oslavovať, až keď kapsulu Američania vylovili z mora a keď z nej vytiahli štyroch astronautov, ktorí signalizovali, že sú v poriadku. Vtedy bolo jasné, že misia bola úspešná. SpaceX ju považuje za definitívny dôkaz, že do vesmíru dokáže ľudí dopraviť a takisto ich bezpečne dostať aj späť na Zem.

„Bol to dôležitý krok vpred. Teraz sme pripravení na súkromné misie,“ vyhlásil Koenigsmann.

Na ISS je tak opäť trochu viac priestoru. Francúz, ktorý na stanicu priletel minulý týždeň, sa na virtuálnej tlačovej konferencii s úsmevom posťažoval, že v stiesnených priestoroch boli s kolegami dosť natlačení, keďže ich bolo až 11.

„Máme tu šesť miest na spanie pre jedenásť ľudí. To znamená, že piati musia spať len tak v priestore. Všade, kam sa pohnete, je niekto. Treba sa na to sústrediť, ale my sme na to trénovaní,“ opísal astronaut Thomas Pesquet.

Po odchode štvorice astronautov je posádka ISS už len sedemčlenná. Chýbajúcu posteľ im dopraví nákladná loď už o pár dní.

Viac v reportáži Alžbety Garaiovej Maťašovskej.